Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

előétel címkéjű bejegyzések megjelenítése

Carcassonne-i focaccia

Carcassonne-ban  ettük ezt az ételt. Fogalmam sincs, ki, mikor találta ki, de jól néz ki és finom is. 2 szelet  Focaccia,   közte édes sült hagyma, kecskesajt és sonka egyszerű salátával.

Almás tormakrém

Hozzávalók: 2 db alma (300 g) 1 ek konfitálózsír vagy olaj 150 ml fehérbor 1 ek mustár 3 ek ecetes torma 1 ek méz Elkészítése:  A z almákat megtisztítjuk, majd kisebb, 2-3 cm-es darabokra vágjuk, és egy kisebb lábasban elkezdjük lepirítani a konfitálózsíron. Amikor szép színt kapott, felöntjük a borral, puhára pároljuk, majd összetörjük egy villával, belekeverjük a mustárt, a tormát és a mézet, és hűtőbe tesszük. Sertés rilettel és friss pirítóssal tálaljuk. (nem saját fotó)

A sült camembert

Igaz, hogy ez egy előétel, de a nehezebb fajtából. Fel kell készülni arra, vagy keveset eszik belőle az ember, vagy utána már csak csipegetni tud. Annyit olvastam már hasonló ételekről, hogy itt volt az ideje elkészíteni a sajátomat. Eleinte csak alufóliába csomagolva grilleztem - mintegy mellékesen a húsok közé rakva. Aztán láttam mindenféle receptet a neten: - Francia rakott krumplival egybesütve: - Egy másik francia oldalon a saját dobozában sütve: - A Bűvös szakácsnál szőlőlekvárral: - Leveles tészta camembert-mártogatóssal: - Ugyan nem sült, de legalább camembert, és különleges, mert töltött: - Ez sem sült, csak újragondolt, pontosabban újra kevert / újra töltött, a neve Obatzda vagy Obatzter - Az én elképzelésem az, hogy friss kenyérrel és füge chutney-val, vagy lilahagyma-lekvárral fogom tálalni, miután a saját dobozában megsütöttem.

Sajtos burgonyakrémleves

Tulajdonképpen van màr egy burgonyakrémlevesem, de az az előkelő Vichyssoice nevét viseli, különleges eljárással készül, és hidegen szokás enni. A mostani recept inkàbb megfelel a magyaros ízlésnek. Hozzávalók: - 100 g felkockàzott szalonna - 1 kis fej vöröshagyma  - 5 db közepes krumpli - 200 ml tejszín (àltalàban 1 közepes cukkini al helyettesítem) - 150 g cheddar sajt - kevés újhagyma

Juhtúróval töltött paprika

 Valahol olvastam az ételről, a képet elmentettem, és még halványan emlékszem a receptre. Ami mondjuk nem nagy kunszt, mert elég egyszerű. A félbe vágott paprikából ki kell kotorni a magokat, és utána juhtúróval megtölteni. Majd az egészet körbetekerni szalonnával és vagy grillen vagy sütőben megsütni. A juhtúrót lehet mindenféle fűszerrel (snidling / bazsalikom / zsálya / petrezselyemzöld ... ) vagy zöldséggel ( aszalt paradicsom / sült gomba ... ) keverni.  

Sajttekercs

Régen úgy szoktuk készíteni, hogy a sajt darabot forró vízben átmelegítettük, kisodortuk, mint a tésztát, és megkentük sajtkrémmel, tettünk rá sonkát, és feltekertük.   El is felejtettem volna, ha nem talàlok a neten egy videót, amiben először sütik a sajtot. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe egymás mellé szeletelt sajtokat fektetnek, megszórjàk reszelt sajttal, olvadàsig sütik. Erre jön egy fehér krém főtt tojásfehérjéből és krémsajtból, rà a sonkaszeletek, amiket a feltekerés előtt még megkennek főtt tojàssàrgàból és túróból készült krémmel. Egyébként a töltelék tekintetében a hatàr a csillagos ég.

Halpogácsa -falatkák

Ebben a formájában előételként,  nagyobb darabokban (pogácsaként) sütve pedig főételként tálalom. Hozzávalók: 400 g tőkehal 100 g füstölt lazac  citromlé  2 evőkanálnyi apróra vágott snidling 1 ek. keményítő  só, bors  Elkészítése: A halat nagyon apróra vágom, és összekeverem a többi hozzávalóval. Egy serpenyőben kevés olajat hevítek, és két teàskanàl segítségével falatnyi gombócokat rakok bele.  Közepes tűzön mindegyik oldalát 2-3 perc alatt aranybarnàra sütöm.

Padlizsán-tatár

 Tegnap egy étteremben előételként ettem, és nagyon ízlett. A sült padlizsán mellett biztosan volt benne avokádó és gránátalma. A füstös íz kellemesen keveredett a fokhagymáéval - mindkettő elég intenzív volt.  És akinek nem volt elég sós, talált még egy kanálnyit a tányér szélén. Ez utóbbit nem egészen értem. A köret pedig végre nem kenyér volt, hanem - talán - nagyon vékonyra nyújtott, roppanósra sütött tészta.

Tavaszi tekercs

 Ide-oda tologatok a szekrényben egy fél csomag rizspapírt. Egyszer már készítettem belőle tavaszi tekercset, de nagyon megszenvedtem a feltekeréssel, és ezért inkább távol tartottam magam tőle. Ma rávettem magam, hogy nekiálljak újra. Megnéztem néhány videót, olvastam blogbejegyzéseket, és elkezdtem. Cukkinit reszeltem, amit besózva félretettem. Sárgarépát reszeltem, amit narancslében marináltam.  Megsütöttem a lefagyasztott fokhagymás-joghurtos csirkemell csíkokat. Ugyanebben a serpenyőben egy kevés olaj hozzáadásával átpirítottam a kinyomkodott cukkinit. (elég sok víz kijött belőle) A rizspapírt egyesével kézmeleg vízbe áztattam, és áttettem a megolajozott gránitpultra. A felső harmadában, egy csíkban felpakoltam a tölteléket: alulra került a cukkini, rá a joghurtos csirkemell, a tetejére pedig a kinyomkodott narancsos sárgarépa. Először felülről lefelé tekertem rajta kettőt, aztán behajtottam mindkét oldalát, majd megint felülről lefelé tekertem. Úgy emeltem bele a sütőko...

Hortobágyi palacsinta zöldborsópaprikással

 Ha van HHP (hortobágyi húsos palacsinta), amit a legtöbb ember pörköltmaradékból készít, akkor miért ne lehetne helyette zöldborsópaprikással megtölteni. És tessék, kipróbáltam! És hogy még teljesebb legyen az átalakítás, a palacsintát teljeskiőrlésű lisztből (most Csókos Fanni volt itthon), vízből és egy egész tojásból, meg egynek a sárgájából készítettem. És természetesen már a tésztájába is kevertem olajat.  A kisütött tészta meglepően könnyű lett. A maradékot eltettem másnapra, és frissen készítve szilvalekvárral ettük. Az állaga most is ugyanolyan volt. Azt hiszem, véglegesen áttérek erre a receptre a régi, hagyományosabb helyett.

Sonkába tekert füge gorgonzolás szósszal és rukkolával

Zsályás csirkemell / pulykamell - csiga

 A zsálya mindenhez jó. Régebben ezt a rozmaringról gondoltam, előtte meg a kakukkfűről. Most a zsálya van soron. Van jó pár zsályás receptem a blogon, meg jó pár olyan étel is, amibe csak úgy, ötletszerűen került bele, mert akkor éppen olyan hangulatom volt.  Egyébként a zsályabokornak is jót tesz, ha rendszeresen szedem róla a leveleket. Bár ehhez az ételhez nem kell belőle sok.  Elkészítése: A pulyka- vagy csirkemellből téglalap alakú darabkákat vágok, amiket vékonyra klopfolok. A végén nagyjából akkora legyen, mint egy szelet füstölt sonka. A zsályaleveleket megmosom, vékonyra vágom. A füstölt sonkát lefektetem a vágódeszkára, ráteszem a vékony csirkemellet, és hosszában kettévágom. Erre jön egy kevés zsálya és 1-1 olajbogyó karikára vágva. Feltekerem, mint a csigát, egy fogvájóval összetűzöm, és kevés olajon mindkét oldalát megsütöm. Nem kiadós, de annál mutatósabb étel. Inkább előételnek való. Fontos!  Sózni nem kell, mert a sonka és az olajbogyó is...

Colcannon, az ír krumplipüré

Így lehet egy egyszerű ételt felturbózni, és ország-világgal elismertetni! Azt olvastam, hogy eredetileg vajon párolt kelkáposztával és póréhagymával fogyasztották. Mára azonban a határ a csillagos ég. Tej helyett készítik tejszínnel, tesznek bele más zöldfélét is, kevernek bele sajtot, gazdagítják hússal, pirított szalonnával, vagy éppen főtt sonkával.  Én biztosan fogok bele reszelni szerecsendiót, mert nekem a krumplipüréhez ez az íz társul. És ki fogom próbálni spenóttal is. Így aztán megállja a helyét előételként, köretként, de akár főételként is.

Chorizo al vino tinto

 Nálam a tapas-vacsorák elengedhetetlen étele. Itthon még soha nem készítettem, de most szeretném megpróbálni. Első gond: Még nem tudom honnan, de szerzek chorizot. Megoldva. Jó hozzá a füstölt gyulai is. Második gond:  Kétféle elkészítési módot is látok a neten. Melyik az igazi?  Előbb sütöm, és utána főzöm borban, vagy fordítva? Vagy megyek a saját fejem után?  Aprítással kezdek: a vöröshagymát vékony szeletekre, a kolbászt vastagabb karikára, a fokhagyma fejet pedig félbe vágom. Kevés olajon dinsztelni kezdem a vörös hagymát, pár perc után a vágási felületével lefelé beleteszem a fokhagymát. Amint érzem az illatát hozzáadom a kolbászt, átpirítom, és felengedem annyi vörösborral, amennyi ellepi. Mivel a képen látok babérlevelet, azt is teszek bele. Kis lángon főzni kezdem

Sült feta szezámmaggal és mézzel

 A sós feta, az édes méz és a fűszeres oregáno kellemes harmóniában vannak egymással.   Hozzávalók: - 1 darab fetasajt - 1 evőkanál pirított szezámmag - 2 evőkanál méz - fél marék friss oregánó  - olívaolaj Elkészítése: A szezámmagot megpirítom, és egy tányérba szórom.  A sajt mindkét oldalát bekenem mézzel, és a szezámmagba hempergetem. Egy kiolajozott sütőtálba fektetem, megszórom a darabokra tépett oregánóval, durva szemű sóval,  meglocsolom olívaolajjal,  és 180 fokra  előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütöm.

Sült feta paradicsommal és paprikával

 Eredeti görög neve "boyiourdi".     Hozzávalók: - 1 db fetasajt (én legjobban a füstöltet szeretem) - 3 közepes paradicsom  - 1 gerezd reszelt fokhagyma - 1 zöldpaprika (lehet csípős is, de nem nálunk) vékonyra vágva - oregáno, kakukkfű, só (kevés, mert a sajt is sós) , bors - olívaolaj Elkészítése: A paradicsomból vágok pár karikát, a többit meg apróra kockázom. Ezt összekeverem a fokhagymával és a fűszerekkel, majd egy tűzálló tál aljára terítem. Ráfektetem a sajtot, kicsit bele is nyomom, és megszórom a paprikával. A tetejét meglocsolom az olívaolajjal. 180 fokra előmelegített sütőben (légkeverés) 15 percig lefedve sütöm, majd újabb 10 percig fedő/fólia nélkül. Nagyon finom friss kenyérrel, vagy zöldségekkel mártogatósnak is.

Füge és sajt leveles tésztán

A készen vett leveles tésztát 8 egyforma részre vágom, aminek a széleit felhajtom, így egy kis pereme lesz. Rámorzsolom a kékpenészes sajtot (lehet gorgonzola, vagy akár feta is ), és erre ráteszem a félbe vagy negyedbe vágott fügét, így a füge leve a sajtra folyik. Van aki szokott mézet is rácsorgatni, én nem. Esetleg durvára vágott dió kerülhet a tetejére, mellé meg egy ágacska kakukkfű. 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütöm. Tálaláskor néhány rukkola levelet teszek rá (egészen jól kiegészíti az ízeket). Variációk: Ehhez hasonló készíthető rétestésztából muffinformában. Mármint abban hasonló, hogy a töltelékben füge, sajt és dió van.

Sült füge

Mindenki másképp csinálja. Ezt is. 😄 Én a csúcsánál keresztbe bevágom, a talpával lefelé egy passzentos, olívaolajjal kikent tűzálló tálba teszem. Olívaolajat csepegtetek rá, és 180 fokra előmelegített sütőben kb 15 perc alatt megsütöm.  Variációk: - Tálalhatom mézes joghurttal - Nagyon finom fagyival. A szaftját is érdemes rácsorgatni. - A bevágásba kékpenészes sajtdarabkát teszek, és azzal együtt sütöm. Ha meg ráadásul pár szem fenyőmag, vagy egy gerezd dió is kerül rá ... fenséges lesz!  - Ha a sajtos-diós változatot egy kis füstölt sonkával és rukkolával egészítem ki, kész egy különleges saláta. (Ez van a képen) - A negyedelt fügéket egy hőálló tálba fektetem, közé mascarponét teszek, megszórom pisztáciával, és meglocsolom juharsziruppal/ olívaolajjal. - A fügén rajta hagytam a szárát, félbevágtam, és egy kevés olívaolajjal meglocsoltam. Előmelegített serpenyőben, lefelé fordítva, magas hőmérsékleten 2 percig sütöttem, majd megfordítva még 1 percig a másik oldalát is. Mos...

Húsos pite

 Egy tévés műsorban láttam, és gyorsan leírom, amire emlékszem. Pitetésztát készítek, amit a hűtőben pihentetek. A darált hús fűszerezem és dinsztelt hagymán átpirítom. Készítek egy besamel mártást, amit mascarponéval felfőzök. Összekeverem a két hozzávalót, parmezánsajtot reszelek bele,  és addig főzöm, amíg jól besűrűsödik. A tésztát félbe vágom. A felét kinyújtom, beleteszem a tortaformába. Én ezt elősütném. Beleöntöm a húsos ragut, ráreszelek egy nagy adag füstölt sajtot, és befedem a tészta másik részével. 190 fokon 35-40 perc alatt aranybarnára sül

Töltött gomba

 A gomba mindig, mindenféle fajtából és mindenféle formában kelendő nálunk. Ez most a juhtútóval töltött gomba leegyszerűsített változata és annak is a változata. A köret üvegtészta, ami nem biztos, hogy a legjobb választás. Ha lett volna finom kenyerünk, azzal ettük volna. Hozzávalók: - 1/2 kg barna csiperke - 200 g juhtúró (én a kisteleki tömlőset szoktam venni) - 4 gerezd fokhagyma vékonyra szelve - 100 g spenót - némi olaj (esetleg olívaolaj +vaj) - só, bors - friss petrezselyemzöld (ezt csak akkor használom, ha nem a "petrezselyemzöldetelnemviselő" családtagnak készül) Elkészítés: - a gombákat megmosom, a tönköt eltávolítom és apróra vágom - a gombafejeket lefordítva egy tálba teszem, a tetejét megkenem olívaolajjal és 200 fokra előmelegített sütőbe teszem (elősütöm) - közben elkészítem a tölteléket 1. variáció - gombás : A fokhagymát megfuttatom az olajon, a felét kiveszem és félreteszem. A maradékra rádobom az apróra szeletelt gombatönköket. Pirítom egy kicsit, majd só...