Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

zöldség címkéjű bejegyzések megjelenítése

Zöldséges rétes

 Maradt egy kevés az ebédre készített brokkolipüréből, meg volt még pár gomba is a hűtőben egy csomag levelestésztával együtt. Ebből lett a zöldséges rétes. Elkészítése:  A vékony szeletekre vágott vöröshagymát kevés olajon megdinszteltem, hozzáadtam az apróra vágott fokhagymát, majd amikor az illatát már éreztem, a gombát is. Kapott egy csipet sót, aztán pirítás. Pár perc alatt elkészült. Ki kellett hűtenem, ezért a megsült gombát áttettem egy másik tálba, azt meg beleállítottam egy hideg vízzel teli másik tálba. Ekkor kevertem bele az ebédből megmaradt brokkolipürét, meg 1 tojás sárgáját és 1 púpozott evőkanál zsemlemorzsát. A kitekert levelestésztát kettévágtam, és megkentem a masszával. Felülről is és alulról is tekertem egyet rajta, majd ezt még egyszer megismételtem, így pont középre jutottam. A képen olyan, mintha 2 rúd összeérne, de az igazából egyben van. A tetejét lekentem tojássárgával, és 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Karfiolos fasírt és karfiolleves húsgombóccal

Tárkonyos karfiollevest szerettem volna enni. Volt is itthon egy szép nagy karfiolom - a leveshez ugyan túl sok, de tárkonyom meg egy árva levélke se.  És ráadásul a pár napja megvett darált hús szavatossága is igen csak a végéhez közelített. Szóval a tárkonyos karfiolleves helyett lett Karfiolleves húsgombóccal és Karfiolos fasírt.  Nem kell megijedni, nem ugyanazon a napon ettük. A levest a másnapi szilvalekváros kiflihez terveztem. Fokhagymás-füstöltpaprikás-citromolajos-joghurtos mártogatóssal Először összekevertem a fasírt hozzávalóit - kivéve a pirospaprikát. Kivettem belőle egy nagy maréknyi húst. Ehhez apróra vágott petrezselyemzöldet kevertem, és kis gombócokat formázva félretettem. Ez lesz majd a levesbetét. Elkezdtem a levest (ez most nem az igazi húsgombócleves, csak a rapid változat): kevés olajon apróra vágott vöröshagymát dinszteltem, majd rászórtam a felaprított sárgarépát és fehérrépát. 1-2 perc pirítás után felöntöttem vízzel, és beletettem  a rózsáira...

Parmezános spárga

Azóta készítek szívesen spàrgàt, miutàn megtanultam, hogy nem kell az egészet sziszi-fuszi munkàval megpucolni, hanem elég eltörni ott, ahol magàtól hajlik. A felső részét aztàn egy alapos mosàs utàn sütöm, vagy főzöm, vagy pàrolom. Az alsó, fàs részét később végül meghàmozom. Ezt pucolni ugyan könnyebb, de enni nem, ezért csak az íze miatt szoktam beletenni a zöldséglevesbe. Addig vagy a hűtőben tárolom, vagy lefagyasztom. Elkészítése: 2 evőkanàl olívaolajat és 3 evőkanàl  reszelt parmezánt összekeverek sóval és borssal. Ràcsavarom egy negyed citrom levét és hozzàadok 2 gerezd zúzott fokhagymát. Mehet rá fél teáskanál méz is. Egy csomag spàrgàt a fent leírt módon megtisztítok. Mindent alaposan összekeverek, és az air fryerbe teszem. 200 fokon  8-10 percig sütöm. Közben egyszer-kétszer megràzom. Variációk: - Ha egyszerre többet készítek, azt kb. 20 percre 200 fokra előmelegített sütőbe teszem egy hőàlló tàlban vagy tepsiben. - Ha a tetejére félbevàgott paradicsomokat teszek, m...

Sütőtök

Sokáig nem értettem, hogy minek kell az elkészült sütőtökből még további ezt-azt készíteni. Én minden évben alig vártam, hogy megjelenjen a boltokban, aztán sütöttem és ettem, sütöttem és ettem, sütöttem és nem ettem, mert kifogtam egy szörnyű ízetlent. Na, abból én is krémlevest készítettem. Receptjeim : - Krémleves - Morzsasüti - Muffin - Puding - Rizottó  - Sütőtökkenyér a banánkenyér mintájára - Fetás sütőtök hagymával  - különleges köret - Pogácsa  - Sütőtökös kölesfelfújt - Egészben sült sütőtök Hasselback módon

Gnocchi / nudli édesburgonyából

 Olvastam róla, láttam étlapon, de kicsit tartottam ettől az ételtől. Azt gondoltam, túl édes lesz. Hát nem! A főzővízbe a szokásosnál kétszer több sót (2 teáskanál) tettem, és a tésztát már nem is sóztam. És a hozzá készített gombás szósz intenzív vargányás-fokhagymás-petrezselymes íze jól kiegészítette. Bőrén sült lazac édesbugonya-gnocchival és tejszínes vargányaszósszal Elkészítése:  Az édesburgonyát meghámoztam, kockára vágtam, és sós vízben puhára főztem. Hagytam kihűlni, és krumplinyomóval áttörtem. Annyi teljeskiőrlésű lisztet (Csókos Fanni) adtam hozzá, hogy formázható tésztát kapjak. Ekkor még eléggé ragadt a kezemhez. Tojást NEM tettem bele! Feltettem egy fazék vizet forralni. Közben a tésztából lisztezett lapon hüvelykujjnyi vastag rudakat sodortam. Amikor felforrt a víz a rátettem őket egy vágódeszkára, és egy késsel felszeleteltem, és minden darabkát rögtön bele is kotortam a fazékba.