Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

egytálétel címkéjű bejegyzések megjelenítése

Boeuf Bourguignon / Burgundi marharagu

Ettem már többször, de Burgundiában most először. Jó, jó, de szerintem ennél jobbat is lehet készíteni.   Ez Julia Child recepje. 

Cassulet

Tudtam, hogy létezik és hogy szeretném is kipróbálni. És amikor tényleg megkóstoltam, jöttem rá, hogy ez tulajdonképpen a franciák sóletje, hiszen babbal és hússal készül, sokáig sütve / főzve, lassú lángon. Nevét a jellegzetes főzőedényről, a „cassole”-ról kapta, amelyben készül.  A cassoulet története számos legendával és vitával övezett. Az egyik legismertebb monda szerint a 14. században, a százéves háború idején a Castelnaudary városát ostromló angolok ellen küzdő franciák a lakosság minden élelmiszermaradékát – babot, húst, szalonnát – egy nagy fazékba tették, hogy kiadós ételt készítsenek a harcolóknak. Ez az egyszerű, de tápláló fogás állítólag erőt adott a katonáknak, akik végül sikeresen visszaverték az ostromot. Bár a történet romantikus, a valóság inkább az, hogy a cassoulet a vidéki konyha hétköznapi ételéből vált különlegessé, amelyet évszázadok alatt tökéletesítettek. A cassoulet eredetileg fehérbabból és helyben elérhető húsokból készült, így változatai a...

St. Gallen-i paradicsomos rakottas magyar módra

 Állítólag létezik ilyen étel, egy magyar blogon olvastam róla. És természetesen szerettem volna több recepttel összehasonlítani az ottani információkat. Hát nem találtam. AI ugyan összeállított egy elkészítési módot, de az más, mint amit a blogon olvastam, inkább az én rakott tésztámra hasonlít. 😋 AI szerint: Egy kivajazott tálba fektessünk egy réteg főtt burgonyát vagy tésztát. Terítsük rá a hagymán lepirított, paprikával és paradicsommal (vagy pürével) összefőzött húsos ragut. Ismételjük a rétegeket, a tetejére pedig kenjünk tejfölt és szórjunk bőségesen reszelt sajtot. 180-200 fokos sütőben süssük addig, amíg a sajt aranybarna nem lesz (kb. 30 perc). Az étel különlegességét a fokhagymás-paradicsomos alap és a sajtos kéreg kontrasztja adja, ami egyszerre emlékeztet a svájci Alpok konyhájára és a magyaros rakott ételekre.

Gombócos káposzta

  Sokáig töltött káposztaként ismertem. Azt mondták, hibásan. Pedig ez tulajdonképpen tényleg töltött káposzta, csak a köntös hiányzik róla. 😜 Én kuktában szoktam készíteni. És még az a fontos, hogy a káposzta kétszerese legyen a húsnak, és a kész ételnek bőven legyen leve is. Néhány dolgot azért változtattam a régi családi recepten. Egy emlékezetes esküvőn (valahol Nógrádban) ettem egy fantasztikusan finom töltött káposztát, aminek nem árulták el a receptjét. Az ízlelőbimbóim szerint a nyers hússal együtt füstölt kolbászt is daráltak a töltelékhez. Persze ki is próbáltam, és nagyon finom lett. Azóta így csinálom. És persze rántás sincs, helyette keményítővel sűrítem be a végén. Hozzávalók: 1 kg darált hús 1 pár jó minőségű  füstölt kolbász 2 zacskó rizs 2 nagy vöröshagyma 6 gerezd fokhagyma 2 tojás só, bors, piros paprika 2 kg savanyú káposzta keményítő tejföl Elkészítése: Legelőször a rizst főzöm meg. Amíg fő, előkészítem a hozzávalókat, és apró kockára vágom, majd olajon m...

Zalai borított káposzta

 Olvasgatom a blogokat, karácsonyi ötleteket keresek, és így jutottam el a "Szellem a fazékban " blogra, és találtam meg ezt a receptet. Soha nem hallottam erről az ételről, de nagyon hasonlít az én rakott káposztámra. Csak ennek szebb a kinézete, esztétikusabban lehet tálalni, és a változatosság sem árt. Szóval ki fogom próbálni. ( nem saját fotó )    

Gombás-cukkinis tészta spórolósan

 Na nem az alapanyagokon spórolok, hanem az időmmel és a mosogatnivalóval próbálok jobban gazdálkodni. Erre nagyon jó a " one pot pasta "-módszer.

Egylábasos tészta / One pot pasta

Zseni volt, aki ezt a "One  pot pasta" receptet kitalálta. Csak a tészta és a folyadék arányára kell figyelni, egyébként minden mehet bele, ami a többi szószos tésztához kell. A netes receptek sajnos eltérő mennyiségeket írnak - nyilván ez is tésztafüggő. Arra jutottam, hogy kiindulásként 500 g tésztához  - 1 liter alaplé és 400 ml tejszín - 1 liter alaplé és 1 doboz paradicsom arányával próbálkozom. - Rizstésztával sokkal egyszerűbb. Elkészítem a tetszőleges szószt, és a főzés vége előtt hozzáadok adagonként fél dl vizet, és beleteszem a rizstésztát.  Összeforralom, lefedem, és 2 perc múlva átkeverem. Ha kell, hagyom még egy kis ideig lefedve. Ez most gombás-cukkinis tészta

Karaj mandulamártásban zöldborsóval

Egy nagyon ízletes, spanyol  étel az " Albóndigas en salsa de almendras " alapján született meg ez a recept a karácsony előtti hűtőürítés idején.  Darált hús helyett karaj volt itthon, amit lisztbe forgatva sütöttem elő, és kenyér helyett ez a liszt sűrítette be a szószt. Mivel egy fél zacskó zöldborsó is árválkodott a fagyasztóban, az is az ételbe került. Variációk: Karaj nélkül remek alternatívája lehet a zöldborsópörköltnek.

Hortobágyi palacsinta zöldborsópaprikással

 Ha van HHP (hortobágyi húsos palacsinta), amit a legtöbb ember pörköltmaradékból készít, akkor miért ne lehetne helyette zöldborsópaprikással megtölteni. És tessék, kipróbáltam! És hogy még teljesebb legyen az átalakítás, a palacsintát teljeskiőrlésű lisztből (most Csókos Fanni volt itthon), vízből és egy egész tojásból, meg egynek a sárgájából készítettem. És természetesen már a tésztájába is kevertem olajat.  A kisütött tészta meglepően könnyű lett. A maradékot eltettem másnapra, és frissen készítve szilvalekvárral ettük. Az állaga most is ugyanolyan volt. Azt hiszem, véglegesen áttérek erre a receptre a régi, hagyományosabb helyett.

Carne guisada

Portugàl eredetű étel, de én Valladolidban ettem.  Úgy történt, hogy Leónból Salamanca felé lekéstük a csatlakozást, volt 3 órànk, és kerestünk egy közeli éttermet. Ezzel a pech-szériànk csak fokozódott, mert a felszolgàlt ételek igencsak langyosak, ízetlenek voltak. Egyetlen pozitívumuk volt: keveset kaptunk belőlük. Egyébként szerencsés esetben ez az étel a mi marhapörköltünk brassói aprópecsenye vàltozata volna. Most sertéspörköltként hasàbkrumplival érkezett.

Pásztorpite

 Egyszer már készítettem, de nem arattam nagy sikert vele. Pedig külön-külön minden finom volt, valószínűleg az arányokat nem találtam el. Az étel lelke a húsos-zöldséges ragu. Erre simítom a  tojássárgájával és cheddar sajttal készített krumplipürét, ami a végére meg is pirul.

Padlizsán-cukkini-paradicsom egyben sütve

 Írhatnám azt, hogy csőben sütve, vagy azt, hogy gratin, de egyik szót sem szeretem. Az egyik elfedi a lényeget, a másik meg nagyon idegenül hangzik, így aztán marad a körülírás. Elkészítése: Vöröshagymából, fokhagymából, paradicsomkonzervből és mindenféle fűszerekből készítek egy szószt. Én szeretem, ha van benne zellerszár és kápiapaprika is vagy gomba. A padlizsánt, a cukkinit és a paradicsomot megpróbálom egyforma vékony karikára vágni, és tornyokat építek belőle úgy, hogy  egyforma méretek kerüljenek egymás mellé.  Majd óvatosan beleteszem a szószba valahogy úgy, ahogy a képen van. Lefedve 160 fokra előmelegített sütőbe tolom, és 2 óráig hagyom. Ekkor kiveszem, meglocsolom egy kis balzsamecettel, és fedő nélkül sütöm tovább 25 - 30 percig. Lehet "csalni" az idővel és a hőmérséklettel (először lefedve 180 fokon 35 percig, majd fedő nélkül 10 percig 200 fokon), de nem érdemes. Az ízek jobban összeérnek, ha alacsonyabb hőmérsékleten, hosszabb ideig készül.

Krumplifőzelék - pirosan, fehéren és narancssárgán

Régen otthon a "pirosat" pörköltkrumplinak, a narancssárgát paprikáskrumplinak, a fehéret pedig krumplifőzeléknek neveztük. Az első kettő között csak annyi volt a különbség, hogy volt-e benne tejföl. A krumplifőzelékbe pedig még babérlevél és ecet is került (hasonlóan a babfőzelékhez ) Valamikor elmentettem egy képet egy teljesen más krumplifőzelékről. Sajnos csak a fotó maradt meg, a linket már nem találom. Majd egyszer kitalálom, hogyan is kell készíteni. (Nem saját fotó) Paprikáskrumpli, ahogy én szeretem: sok kolbásszal és sok tejföllel.

Bulgur darált hússal

 Ez egy "mivolnaha" étel.  Nyáron a teraszon főzök, egy rögtönzött konyhában. És nagyon élvezem. Csak annyi a hátránya, hogy a kis egyes főzőlapomon egyszerre csak egy étel készülhet. Ezért kerül sor időnként a megszokott receptek átalakítására, vagy éppen  olyan kísérletezésre, mint a darált húsos bulgur. Hozzávalók: - bulgur - póréhagyma - fokhagyma - darált hús - apróra vágott petrezselyemzöld - só, bors, kakukkfű a fűszerezéshez - olívaolaj Elkészítése: Az olívaolajon átpirítom a bulgurt. Amikor érzem az illatát, hozzáadom a hús, és állandóan kevergetve addig pirítom, amíg a hús kifehéredik.  Ekkor belekeverem a vékonyra szeletelt fokhagymát, és póréhagymát. Kis idő múlva (1 perc) felöntöm vízzel / alaplével és fűszerezem. Lefedve takaréklángon még kb. 10 percig főzöm, közben többször megkeverem.  A petrezselymet a tetejére szórom, és hagyom 5-10 percig pihenni, eddigre az összes levet magába szívja. Variációk: Tálaláskor megszórom egy kis fetával. Ha nem di...

Gyuvecs

 Laktató szerb nemzeti étel.  Én úgy emlékszem, hogy Anyu elkészítette a pörköltet , megfőzte a rizst és a krumplit, majd ezeket rétegezte. Alulra rizs került, rá a pörkölt húsos része, erre a karikára vágott krumpli, a tetejét meg meglocsolta a pörkölt szaftjával, amiben előtt elkevert egy kis tejfölt.

Zöldborsós hús főzve

Pörköltből mindig többet főzök, mint amennyit meg akarunk enni. A maradékot lefagyasztom, és pár hét múlva felhasználom egy másik étel alapjának.  Például a zöldborsós hús lesz belőle, amihez még külön köret sem kell. Semmi mást nem kell tenni, mint a összefőzni a két hozzávalót. Érdemes egy kicsit utána fűszerezni (só, bors, pirospaprika), mert a borsó édessége változtat az ízeken. Tálaláskor lehet tejfölt is belekeverni. 

Jókai-bableves

A névadó természetesen Jókai Mór. Bár a legtöbb mai recept már csak néhány hozzávalójában hasonlít az eredeti görögolvasóra, amit Pál úr angyalbakanccsal tálalt a Kőszívű ember középső fiának, Richárdnak. ( A görög olvasó olyan babot jelent, amelynek mérete a görög szerzetesek rózsafüzérén található nagy szemekével vetekedik, az angyalbakancs pedig nem más, mint omlós füstölt malacköröm, amely állítólag színre arany, formára meg olyan, amilyen az angyalok lábbelije lehet.) Hozzávalók: - 400 g fehér bab - 1 vörösbab-konzerv - 1 szál füstölt kolbász - maradék főtt füstölt csülökhús - a főtt csülök leve - 2 közepes sárgarépa - 2 közepes fehérrépa - 1 kis fej vöröshagyma - 2 gerezd fokhagyma - 2 db babérlevél - 1 teáskanál pirospaprika - só  - tejföl Elkészítése: A fehérbabot előző este beáztatom. Ha nem maradék csülökből készítem, akkor azt is megfőzöm előző nap. Még melegen kicsontozom (könnyebben lejön a hús), a levet is félreteszem. Az apróra vágott vöröshagymát kevés olajon megdin...

Babgulyás

Két nagyon finom leves házasításából származik ez a nagyon-nagyon finom leves - kiegészítve ezzel-azzal. Hozzávalók:  - maradék pörkölt (persze lehet enélkül is, csak akkor több a hozzávaló és több a macera) - a legfinomabb marhából - babkonzerv - sárgarépa - fehérrépa - krumpli - só - babérlevél Kevés, enyhén sós vízben felteszem főni a karikára szelt sárgarépát, fehérrépát és a felkockázott krumplit. 10 perc után hozzáadom a lecsepegtetett babot, a pörköltet, és együtt főzöm még kb 10 percig. Kiveszem a babérlevelet, és kész a leves. Én nem szoktam csipetkét főzni bele, anélkül is elég tartalmas ez az étel.

Paradicsomos főtt bab darált hússal és fetával

 Ahogy elnéztem a szerény készleteinket, a mai vacsoránk a maradékok maradékából fog készülni. Ami szóba jöhet: van egy kis adag lefagyasztva a múltkori töltött paprika  töltelékéből, valamiért megmaradt 1 zacskó zöldbab is a fagyasztóban, aztán van még fetasajt, aprítottparadicsom-konzerv, óriásbab-konzerv, vöröshagyma, fokhagyma és egy csomó zöldfűszer (kakukkfű és babér került bele végül) a kertben. És volt még egy kitétel: a sütőt - a melegre való tekintettel - tilos bekapcsolni. Úgy látom, hogy itt valami balkáni ételféleség kezd körvonalazódni, a paradicsomos sült bab mintájára. Ez lett belőle. A vöröshagymát  vékony csíkokra vágtam, és kevés olajon megdinszteltem.  Hozzáadtam az apróra vágott fokhagymát, és amikor éreztem az illatát, beletettem a már kiengedett tölteléket (nyers darált hús, fűszerek, főtt rizs). Néha-néha átkeverve addig pirítottam, amíg a hús kifehéredett. Ekkor felöntöttem a paradicsommal, sóztam, borsoztam, és hozzáadtam 2 friss babérlevel...

Chilis bab

Nem éppen nyári étel, de most jutott eszembe. Persze nem főzni, hanem csak úgy leírni a receptet. Hozzávalók: - 500 g darált hús (én legjobban a fele marha-, fele sertéshúst szeretem) - 1 nagy fej vöröshagyma - 3 doboz vörösbab - 1 doboz kukorica - 2 doboz aprított paradicsom - ízesítőnek só, bors, római kömény, füstölt paprika, pici cukor (bármilyen fura, én chilit nem teszek bele) Elkészítése: A felkockázott hagymát kevés olajon megdinsztelem, és hozzáadom a darált húst, amit kifehéredésig pirítok. Megszórom a pirospaprikával, és felöntöm a paradicsommal. Sózom, borsozom, és beleteszem a római köményt is. Lassú tűzön 20 percig főzöm. Ezután hozzáadom a babot, a kukoricát, és további 20 percig főzöm. Addigra a szósz jól besűrűsödik. A végén még teszek bele egy kis cukrot, és ha kell további fűszereket. Variációk:  A ragu felhasználásával akár rakott tésztát is készíthetek.