Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

fűszernövényeim címkéjű bejegyzések megjelenítése

Szárított gomba

A napokban nagy örömömre kaptam Lívitől és Kálmántól egy adag szárított vargányát és vargányaport. Töröm a fejemet, hogy mit is kezdjek vele. Biztosra akarok menni. Sajnálnám holmi ripsz-ropsz ötletekre elkótyavetyélni. Az már biztos, hogy a porból kerül a következő krumplipürébe, rizottóba, a daraboltból pedig a levesbe.

Rozmaringos keksz

  (Nem saját fotó)

Fűszerkertem és fűszerpolcom kincsei - Zöldségek, gyümölcsök fűszerezése

1. Részlet a  rozmaringom ból. Jut bőven az ételekbe, pácokba,  de az igazi kedvenc a grillezett rozmaringág. Illik hozzá:  fokhagyma, bors, kakukkfű, citromhéj Mihez használom? hal és vadhús, gesztenye Jó tudni:  Levele hosszas főzés hatására sem esik szét. Kapcsolódó receptek: -  Hamis vaddisznóragu - Gesztenyés lepény - Fűszervaj - Rozmaringos keksz 2. A  zsálya  pompázó virágai (majd jövőre azt is lefényképezem) és levelének aromája vetekszenek a rozmaringéval, mindkettőt nagyon szeretem! Illik hozzá:   Mihez használom?  gomba, hal, húsok, füstölt sonka Jó tudni:   Egyesek a növényi aszpirinnek is nevezik. Nemcsak a népi gyógyászatban használják évszázadok óta, hanem tudományos kutatások is bizonyítják, hogy fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladásgátló hatású. Íze kesernyés, ezért az adagolásával óvatosan kell bánni. A  magas hőmérsékleten történő sütés-főzés hatására sem veszíti el ízét. Kapcsolódó receptek: -  Szűzpecseny...

Zöldbabfőzelék ...

 ... pirosan / fehéren / narancssárgán - mikor milyen kedvem van. Magához a zöldbabhoz (persze lehet sárgahüvelyű is) gyakran van kedvem, mert nagyon szeretem. Régen csak fehéren , azaz tejföllel szoktam készíteni.  3 gerezd vékonyra szelt / összenyomott fokhagymát megfuttatok kevés olajon, amikor már érzem az illatát, felöntöm egy pohár vízzel, felforralom.  Hozzáteszem az 1 kg fagyasztott zöldbabot (ha friss a zöldbab, akkor nem szoktam felforralni a vizet), és fedő alatt párolom. Amikor elkezd forrni, hozzáadom az apró kockára vágott krumplit, sózom, és felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. 20-25 perc alatt megpuhul a zöldbab és a krumpli.  Ekkor behabarom. Ez vagy azt jelenti, hogy egy kis doboz tejfölben elkeverek 1 kanál lisztet, hozzáadok 1 kanál forró levet és elkeverem, aztán 2 kanál forró levet keverek hozzá, majd egy kicsit többet (azt hiszem, ezt hívják hőkiegyenlítésnek), és végül az egész tejfölös keveréket - állandó keverés mellett - hozzáöntöm a főze...