Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: június, 2024

Pezsgős koktélok

 Réges-régen  kitaláltam magamnak egy jó kis programot, a pezsgős pénteket. És tényleg minden pénteken pezsgőt bontottunk és iszogattunk. Néha kevertem bele ezt-azt, koktéllá alakult. Egy ideje már nem csináljuk, de azért az emlékezetes recepteket feljegyzem. Hátha ...  - Bellini: baracklikőr, barackpüré és prosecco (ennek a mintájára készülhet eper-, ananászpürével is) - Kir Royal: feketeribizli likőr és pezsgő - Menta Carlo:  tört jég, gin, mentalikőr, cukorszirup, pezsgő - Mimoza: pezsgő és narancslé ugyanolyan arányban (esetleg egy pici narancslikőr) - Old Cuban: rum, lime, menta és pezsgő  - Sex on the Beach : tört jég, baracklikőr/pálinka + narancslé, vodka + áfonyalé/feketeribizlilé + pezsgő - "Amititthontaláltam" : déligyümölcspüré, narancslikőr, pezsgő és sok tört jég

Mustáros tarja tepsiben

 Az ősrégi receptek közül való ez is. Készítek egy pácot: só, bors, piros paprika, majoranna, étolaj és mustár. Ezzel bekenem a vékonyra szeletelt tarját. Lehet azonnal sütni, de mehet 1 napra is a hűtőbe. A hűtőből azonban a sütés előtt legalább 1 órával ki kell venni. Egy tepsibe kevés olajat öntök, erre pakolom a húst. Ha van kedvem köretnek dugdosok közé néhány karikára szelt vöröshagymát és krumplit.  Öntök hozzá egy kevés vizet. Alufóliával betakarom, és 180 fokon 50-60 percig sütöm.  Leveszem a fóliát és még 10 percig 200 fokon sütöm. A husi gyönyörű piros lesz és omlós.

Tepsis karaj szeletekben

Ősrégi kedvenc recept. (nem saját fotó) Kisujjnyi vastag/vékony karajszeleteket vágok, amiket sóval és borssal fűszerezek. Kell még hozzá néhány tv paprika csíkokra vágva, vöröshagyma nyolcadolva, esetleg paradicsom.  (Tulajdonképpen hívhatnám tepsiben készült lecsós húsnak is) Egy nagy gáztepsibe kevés olajat öntök, arra kerülnek a karajszeletek és rászórva a zöldségek. Először alufóliával letakarva sütöm - 35-40 percig, utána 10 percig fólia nélkül. A visszamaradt zsiradék nagy részét leöntöm. A maradék és a pörzsanyag pont arra jó, hogy egy nagyon finom köretet készítsek héjában főtt krumpliból.

BBQ-szósz

Időm van, kedvem van, receptet találtam, akkor miért ne készíthetném el ezt is itthon?   Hozzávalók: 3 evőkanál olaj 3 gerezd fokhagyma 1 közepes vöröshagyma 1 evőkanál méz 3 dl ketchup 1/2 evőkanál mustárral helyettesíthetjük (van aki helyette almaecetet használ) 3 dl Coca Cola, nem diétás (egy doboz) 1 teáskanál chili szósz, vagy ízlés szerint több (ezt én kihagyom) 1 teáskanál szárított kakukkfű 2 evőkanál szójaszósz 1 teáskanál Worcester szósz 1/2 teáskanál fekete bors 1 teáskanál füstölt paprika Elkészítése: Egy kis serpenyőben közepes lángon megpárolom az olajon az apróra vágott vöröshagymát aranysárgára. Ha kész, beleteszem a fokhagymát, de azzal épp csak átkeverem. Hozzáadom a többi hozzávalót és lassan főzöm, amíg a szósz besűrűsödik. Ez kb. fél óra, esetleg kicsit több idő. Közben g yakran keverjük. Lehűléskor tovább sűrűsödik.  Ha kész, egy szűrőn átszűröm, a hagymát is hozzápasszírozom, vagy botmixerrel is lehet pépesíteni.

Szűzpecsenye rókagomba mártással

 Ennek az ételnek minden alapanyaga külön-külön is nagyon finom. Hát még együtt! És ha még egy kis füstös íz is kerülhetett volna bele az elején egy darabka szalonna jóvoltából!!! (Nálunk a szalonna tiltólistás. 😒) Későn jutott eszembe, hogy a füstölt bors jó megoldás lehet! Hozzávalók: - 1 db szűzpecsenye kettévágva (egyben nem fér el a serpenyőmben) -1 cs. (200 g) fagyasztott rókagomba (nyilván frisset használnék, ha lenne ... ) Elkészítése: A lehártyázott húst fűszerezem - a keveréket én készítem, pl.  mustármagot, koriandert, szecsuáni borsot  török össze mozsárban , majd erős tűzön vaj és olívaolaj keverékén minden oldalát megpirítom. Rögtön az elején melléteszek néhány ágacska kakukkfüvet is. Kiveszem és félreteszem a húst. A visszamaradt zsiradékon átfuttatom a vékony cikkekre vágott vöröshagymát és utána a vékonyra szeletelt fokhagymát is, majd hozzáadom a gombát. 1-2 percig kevergetem, majd visszateszem a serpenyőbe a húst. Lefedem és negyed óráig párolom. Közben egyszer megf

Sajtos-mustáros csirkemell

 Sokféle mustáros és még többféle sajtos receptem van húsokhoz. Ez meg a kettő együtt. Szeretem ezt a receptet. Nem csak az íze miatt, hanem azért is, mert jól időzíthető a sütése.  A csirkemellet vékony szeletekre vágom, sózom, borsozom, és egy picit kiolajozott tepsibe fektetem. Rákenek egy jó adag tejfölt, amit előtte összekevertem lereszelt fokhagymával. Erre reszelt sajtot (a fele lehet füstölt) hintek. 200 fokra előmelegített sütőbe teszem. 2-3 perc múlva visszaveszem a hőt 180 fokra, és addig sütöm, míg a sajt megpirul.

Almás-hagymás csirkemell batyuban

 Nem kell hozzá más, mint 1-1 darab alufólia, alma, hagyma, csirkemell, szalonna és fűszerek: só, bors és majoranna. Egyedül a sorrend a fontos: alufólia, karikára vágott hagyma, alma, csirkemell, fűszerek, szalonna. A batyukat jól lezárom, egy tepsibe teszem, és 200 fokra előmelegített sütőben 50 percig sütöm. Kinyitom a batyukat, és még 5-10 percig tovább sütöm, hogy a szaft egy kicsit besűrűsödjön.

Sültfokhagymás cukkinikrém

 Mi volna ésszerűbb, mint a cukkiniből valami krémet, de nem pépet készíteni. A sült zöldségek mintájára most csak feldarabolt cukkinit és gerezdekre szedett, héjában meghagyott fokhagymát sütök. Miután elkészült (30-35 perc), a cukkinit villával összetöröm, és hozzákeverem a héjából kinyomott fokhagymát. A sós-fokhagymás íz mellé érdemes még valami friss zöldfűszert is csempészni. A cukkini majdnem mindennel  párosítható, de különösen jól harmonizál a kaporral, bazsalikommal, oregánóval, rozmaringgal és a petrezselyemmel. Kenhető kenyérre, mártogatható zöldséghasábokkal, vagy ehető szószként tésztával. Variációk: - Ha a végén egy kis füstölt pirospaprikával összekeverem, nem csak a színe, de az íze is teljesen más lesz.

Húsgombócragu burgonyával és zellerrel

  Medvehagymás húsgombócragu szárzellerrel, burgonyával | Chili és Vanília (chiliesvanilia.hu)

Bazsalikomos cukkinifelfújt

Az eredeti receptben "cukkiniflan" elnevezés szerepelt, de én jobban szeretem a magyar neveket, és a "felfújt" szó tökéletesen megfelel. Hozzávalók: - 200 g vékonyra reszelt cukkini - 60 g zsemlemorzsa - 60 g reszelt parmezán - 3 evőkanál bazsalikompeszto - fél marék friss bazsalikomlevél csíkokra vágva - 3 db tojás  - 40 g keményítő - só, bors - kevés vaj Elkészítése: A tojásfehérje kivételével minden hozzávalót egy tálba teszek, és összekeverek. Kivajazok egy tűzálló formát, és a 180 fokra előmelegített sütőbe teszem 2-3 percre.  Felverem a tojásfehérjéket, óvatosan belekeverem a tésztába. Kiveszem a tálat, beleöntöm a masszát, és kb 15 perc alatt készre sütöm. Variációk: Süthetem ugyanígy muffinformában is. Tehetek bele vékonyra szelt vöröshagymát is, vagy gombát.

Citromos-diós spagetti

 A magyar receptekhez szokott embernek az a legfurcsább ebben a receptben, hogy a sós tésztához dió is kerül.  Szerencsére egy nagyon klassz étteremben rendeltem ehhez hasonlót először - valahol Olaszországban És ha már ezt választottam - egyem is meg alapon - szép óvatosan kóstolgatni kezdtem. Aztán egyszer csak azt vettem észre, üres a tányérom.Tényleg nagyon finom így együtt! Hozzávalók: - 400 g tészta (talán spagetti, vagy a szélesmetélt illik leginkább hozzá) - 1 citrom leve és héja - 2 gerezd fokhagyma - 1 evőkanál kapribogyó - 4 evőkanál durvára őrölt/ vágott dió - 6 evőkanál olívaolaj  - 6 evőkanál reszelt parmezán Elkészítése: Megfőzöm a spagettit. Amíg a tészta fő, lereszelem a citrom héját, kipréselem a levét, lereszelem a fokhagymát és felaprítom a kapribogyót. A leszűrt tésztát meglocsolom az olajjal és összekeverem a többi hozzávalóval. Tálaláskor a tetejére még reszelek egy kevés parmezán forgácsot.

Ajo blanco

 Meleg van. Nagyon meleg van. A sütőt régóta nem kapcsolom be, és már a főzőlap melegét is nehezen viselem el. Ilyenkor jön elő a sütés-főzés nélküli receptek időszaka. Mint például az andalúz fokhagymalevesé. Hozzávalók: 200 g mandulaliszt 3 vastag szelet fehér kenyér héja nélkül 3 gerezd fokhagyma 150 ml olíva olaj 2 ek borecet/almaecet 1/2 l víz (vagy több) só, bors Elkészítése: A kenyeret összetépkedem, egy tálba teszem, rászórom a mandulát, a felaprított fokhagymát, majd meglocsolom az olajjal, meg egy kevés vízzel. Várok, amíg megszívja magát. Ekkor hozzáadom a maradék vizet és összeturmixolom. Sózom, borsozom és hűtőbe teszem. Tálaláskor félbe vágott szőlőszemeket teszek a tetejére, esetleg pár csepp olajat (citromos olívaolajat).

Sült feta szezámmaggal és mézzel

 A sós feta, az édes méz és a fűszeres oregáno kellemes harmóniában vannak egymással.   Hozzávalók: - 1 darab fetasajt - 1 evőkanál pirított szezámmag - 2 evőkanál méz - fél marék friss oregánó  - olívaolaj Elkészítése: A szezámmagot megpirítom, és egy tányérba szórom.  A sajt mindkét oldalát bekenem mézzel, és a szezámmagba hempergetem. Egy kiolajozott sütőtálba fektetem, megszórom a darabokra tépett oregánóval, durva szemű sóval,  meglocsolom olívaolajjal,  és 180 fokra  előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütöm.

Sült feta paradicsommal és paprikával

 Eredeti görög neve "boyiourdi".     Hozzávalók: - 1 db fetasajt (én legjobban a füstöltet szeretem) - 3 közepes paradicsom  - 1 gerezd reszelt fokhagyma - 1 zöldpaprika (lehet csípős is, de nem nálunk) vékonyra vágva - oregáno, kakukkfű, só (kevés, mert a sajt is sós) , bors - olívaolaj Elkészítése: A paradicsomból vágok pár karikát, a többit meg apróra kockázom. Ezt összekeverem a fokhagymával és a fűszerekkel, majd egy tűzálló tál aljára terítem. Ráfektetem a sajtot, kicsit bele is nyomom, és megszórom a paprikával. A tetejét meglocsolom az olívaolajjal. 180 fokra előmelegített sütőben (légkeverés) 15 percig lefedve sütöm, majd újabb 10 percig fedő/fólia nélkül. Nagyon finom friss kenyérrel, vagy zöldségekkel mártogatósnak is.

Lencsesaláta sült zöldségekkel

Tepsiben  zöldségeket ( édesburgonya, sárgarépa, cukkini, lila hagyma) sütök. Amikor kész, római köménnyel, sóval és borssal fűszerezem, hozzáadom a főtt lencsét (lehet maradék, vagy konzerv is), fél citrom reszelt héját és egy maréknyi durvára vágott petrezselymet vagy mentát (vagy mindkettőt) Közben száraz serpenyőben megpirítok egy adag tökmagot, és elkészítem az öntetet. 3 evőkanál tahinit összekeverek 1 gerezd lereszelt fokhagymával,  fél hüvelykujjnyi lereszelt gyömbérrel, 1 kis doboz joghurttal és pár evőkanál vízzel. Tányérra teszem a zöldségeket, megszórom a tökmaggal, meglocsolom az öntettel, amire egy pici füstölt piros paprika kerül még.

Mézes-tahinis keksz

Nagyon megörültem ennek a receptnek. Valamikor valamihez vettem egy doboz tahinit, és több mint a fele megmaradt, amit azóta is innen rakok oda, onnan meg ide. Hozzávalók: - 150 g méz - 150 g sózott vaj - 75 g nádcukor - 75 g kristálycukor - 100 g tahini - 1 tojás + 1 sárgája - 250 g liszt - 1/4 teáskanál szódabikarbóna - 1 tk. tengeri sópehely - 1 ek. szezámmag Elkészítése:  Egy lábasban felforralom a mézet, és még kb. 5 percig tovább főzöm (a színe sötétedik, az illata pedig mogyorós lesz). Leveszem a tűzről, és beleteszem a vajat. Kevergetve hagyom, hogy felolvadjon, majd átöntöm egy hőálló tálba hűlni. Ekkor hozzákeverem a kétféle cukrot, a tojásokat és a tahinit. Egy másik tálban elkeverem a lisztben a szódabikarbónát, és adagonként belekeverem a nedves hozzávalókat. Néhány órára vagy akár egy éjszakára a hűtőbe teszem. A légkeveréses sütőt 160 fokra melegítem elő (az alul-felül sütőset természetesen 180-ra). A tésztából azonos méretű golyókat formálok, és sütőpapírral bélelt teps

Cukkini

Már épp itt volt az ideje, hogy külön bejegyzést szenteljek a cukkininek, hisz rengeteg receptem van hozzá.  Meg egyébként is - nagyon hálás zöldség: semleges az íze, sokféleképpen felhasználható, sokféle jó tulajdonsága van: Nagyon jó szerkezetű a húsa, s ha jól van elkészítve, szinte elolvad a szájban (én az ételek besűrítésére is használom). Tervezem, hogy desszertbe is bele fogom csempészni. Van rá rengeteg jó példa, például itt.  A teljes növény ehető, beleérve a héját és a magjait is. Persze bizonyos méret alatt érdemes csak szőröstül-bőröstül enni a cukkinit, mert a nyáron kapható, tölteni való hatalmas példányoknak túl kemény a héja és a magja is.  Aztán persze azért is szeretjük a cukkinit, mert kifejezetten  alacsony a kalóriatartalma   (10 dkg cukkiniben 15 kalória található), egyáltalán nincs benne koleszterin, cserében viszont található benne mangán, kálium, foszfor, A- és B-vitamin. A cukkini segít karbantartani a szívünket és hatásosan küzd az érelmeszesedés ellen. R

Cukkinifasírt tojással

 Jó pár éve Apunak vittem belőle néhány darabot, és először teljesen ki volt akadva tőle. Mi az, hogy fasírtot kap, és nincs benne hús!!! De aztán megkóstolta, és megbékélt vele. Talán még meg is szerette - bár soha nem vallotta be. Sokféle receptet kipróbáltam (többek között egy tojásmenteset is), és ez lett a nyertes: Hozzávalók: - 2 közepes cukkini - 2 tojás - 100 g keményítő vagy rizsliszt - 50 g zsemlemorzsa - 2 csapott evőkanál szezámmag - 2 teáskanál só - 3 gerezd reszelt fokhagyma - kevés őrölt fehérbors - őrölt piros paprika - 100 g reszelt sajt (keményebb fajta) - minden adag sütéséhez 1/2 evőkanál olaj Elkészítése: A cukkinit nagylyukú reszelőn lereszelem (én meg is hámozom, de egy alapos mosás után a héja is belereszelhető - úgy még szebb is lesz a színe), besózom, és legalább fél óráig állni hagyom. Közben megpirítom a szezámmagot.  A cukkiniból alaposan kinyomkodom a vizet, hozzáadok mindet az olaj kivételével, és összekeverem. Ha túl híg volna, még teszek bele zsemlemor

Piccalilli

 Kedvenc gasztro-újságomban (Goodfood) találtam ezt a receptet, ami nagyon hasonlít az én édes-savanyú uborkámra. Ez egy népszerű brit "találmány", tulajdonképpen a mustár és a savanyúság keveréke.  Jó, mert bármilyen zöldséggel működik, maradék is eltüntethető benne, és hűtőben sokáig eláll, tehát érdemes többet készíteni belőle. Hozzávalók: - falatnyira vágott zöldségek (karfiol, cukkini, kígyóuborka, gyöngyhagyma,  zöldbab, kaliforniai paprika, zöldparadicsom ... - 2 evőkanál só -  1/4 csésze kukoricakeményítő - 5tk őrölt kurkuma - 5tk  mustárpor (Colemans) - 1,5 ek mustármag - 1tk tört római kömény - 1,5tk tört koriander mag - 2 db babérlevél - 6dl fehérborecet - 150g cukor - 2ek méz A zöldségeket egy üveg tálba tettem és lesóztam, jól összekevertem és lefedtem folpackkal. Egy éjszakán keresztül hagytam állni hűvös helyen. Másnap leöntöttem a vizet és jegesen hideg vízzel átmostam a zöldségeket alaposan. Egy porcelán tálba (lényeg hogy ne műanyag, mert a kurkuma NAGYON fo

Koktél-kaland

 Vannak régi kedvencek, feltörekvő újak, saját próbálkozások és sajnos felejthető melléfogások is. Életem első igazi koktélja egy     Piña colada volt. Akkor nagyon ízlett, később már kevésbé. De jártam én már rosszul Mojitóval is - konkrétan rosszul lettem tőle. (Pedig egy neves városligeti helyen ittam) Uborkás koktélok A fröccsök között is vannak koktélok. Görögdinnyés koktélok Gimlet Pezsgős koktélok Koktélok Ciontreeau-val

Gimlet

Én, a műveletlen koktélozós, meglepődve olvastam a kedvenc gasztro-újságomban (Goodfood), hogy létezik ilyen koktél is.  A gin azért érdekes, mert bizonytalan helyeken mindig a gin-tonik párost szoktam választani. És néha-néha azért jó ezen túllépni. A koktélhoz mindenképpen kell egy jó szirup. Érdemes belőle többet készíteni, a hűtőben sokáig eláll. A másik összetevője a lime leve, a harmadik pedig természetesen a gin. Amivel tehát variálni lehet az ízeket, az a szirup.  Az arányokat (1,5 cl szirup, 4 cl gin, 2 cl citromlé) sem feltétlenül muszáj betartani. A bazsalikomos változat elkészítése: A sziruphoz a cukrot és a vizet közepes lángon felforralom, majd beledobom a lime zöldséghámozóval lehúzott héját és a bazsalikomot. Egyet forralok rajta, elzárom a tűzhelyet és hagyom kihűlni, majd leszűröm. Hűtőben tárolom. A szirup limonádé készítésére is használható. A lime leve majd közvetlenül a koktélba kerül. Esetleg mentelevél is kerülhet bele. Az édeskömény-zellermagos változat elkész

Sült hal

 Most ahhoz volt kedvem, hogy paprikás lisztben süssem meg a halat. Hekkfilé volt itthon a mélyhűtőben. Este áttettem a normál hűtőbe, felhasználás előtt 1 órával kitettem a konyhapultra.  Leöblítettem, papírtörlővel szárazra töröltem. Megsóztam és az előkészített paprikás lisztbe forgattam mindkét oldalát. Bő olajban közepes hőmérsékleten mindkét oldalát aranybarnára sütöttem. PS: Igazából nem szeretem a fagyasztott halakat, de most csak ez volt.   Egyrészt az íze sem ugyanaz, mint a frissé, másrészt egy nagy becsapás az egész. A zacskóra az volt ráírva, hogy glazúr (jégréteg) nélkül 900 g. Lemértem kiolvadás után, alig volt 500 g!!! Majd szeretnék valamikor ilyen baccalát (tőkehal) is készíteni, amit a savonai Barbarossa étteremben ettünk.