Nagyon szeretem ezt a receptet, mert csak összekeverjük, pihen egy éjszakát és másnap friss kenyér illat lengi be a házat, amikor sül.
Mindig nagy sikere van, ha készítem, úgyhogy próbáljátok ki nyugodtan, akkor is ha nem szoktak jól sikerülni a kenyérfélék, mert ez egy annyira egyszerű recept, hogy biztosan sikerülni fog.
Hozzávalók:
78 dkg félbarna kenyérliszt
35 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
28 g só
9 dl langyos víz
22 g cukor
9 g szárított élesztő
Elkészítés:
A liszteket egy nagy tálba teszem, hozzáadom a sót, majd egy kézi habverővel alaposan összekeverem, hogy minél több levegő kerüljön a lisztbe.
A langyos vízben elkeverem a cukrot és a szárított élesztőt, majd az egészet a liszthez öntöm, és fakanállal alaposan kikeverem.
Egy nagy tálat kikenek olívaolajjal, beleteszem a tésztát, lefedem, és 12 órára hűtőbe teszem.
A pihenőidő végén lisztezett deszkára borítom, és mint a rétest, kézzel óvatosan széthúzgálom, kb. ujjnyi vastagra.
Ha szeretnék bele tenni aszalt paradicsomot, olívabogyót vagy magvakat, azt ilyenkor szórom rá, majd összehajtogatom, és letakarva 20 percet pihentetem.
Ezt a hajtogatást még kétszer megismétlem (összesen háromszor hajtogatom), közben bőven lisztezem a tészta alatt és a tetején is.
A harmadik hajtogatás után a tésztát hosszában három részre vágom, minden darabot 2–3-szor megcsavarok, és lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsire teszem.
200 °C-ra előmelegített sütőben, alsó-felső sütéssel, 40–45 perc alatt készre sütöm.
A sütő aljába egy hőálló tálban vizet teszek, és az első 15–20 percben gőzös közegben sütöm. Ezután a vizet eltávolítom, és a sütést további 20–25 percig folytatom.
Màsik recept
TÖKMAGOS, KÖMÉNYMAGOS ROZSOS GYORS GYÖKÉRKENYÉR
A kedvenc nem fehér kenyerem. Teljes kiőrlésű lisztek közül csak a rozst szeretem, a búzáét képtelen vagyok megenni. Olyan íze van, mint a fűrészpornak. De a rozs finom. 🙂
Szomszédasszony volt nálam most, meg is jegyezte, milyen szép kenyerem van. Kérdeztem, megkóstolja-e? Vágtam neki egy csücsköt, aszonta nagy lesz az! Hát, nem bírta abbahagyni az evését, épp pár falatot vitt haza... :D :) Szóval le vagyon tesztelve! :)
Hozzávalók:
2 dkg friss élesztő
2 csapott teáskanál kristálycukor
40 dkg sima BL55-ös liszt
10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
2 púpos teáskanál só
2 teáskanál sikér (elhagyható, ha nincs készleten)
4 evőkanálnyi tökmag
2 teáskanál egész köménymag
1 mokkáskanál őrölt köménymag
4 dl langyos víz
4 cl étolaj
Egy tálban a víz egy részével kikeverem az élesztőt és a cukrot. Aztán beleszitálom a fehér lisztet, hozzáadom a rozslisztet, sót, sikért, olajat, fűszereket, tökmagot és a maradék vizet. Sűrű, a nokedli tésztához hasonló tésztát kapok, nem keverem túl. Tiszta nylonzacskóval lefedve hagyom kelni. Ha a duplájára kelt, párszor áthajtogatom. Megint hagyom duplára kelni, megint meghajtogatom. Mikor harmadszorra is megkel, kiborítom lisztezett felületre, és kinyújtogatom egy nagy téglalappá. Csak kézzel és vigyázva, hogy a buborékok benne maradjanak a tésztában. Aztán szorosan feltekerem, összecsípem, majd jól megtekerem. Szilikonos papíros nagytepsire teszem, letakarva hagyom kelni. Előmelegített 180 fokos sütőben 40 percig sütöm.
Isteni finom! Frissen is, több naposan pirítósnak is mennyei. A hozzávalókból egy 90 dkg-os kenyér lesz.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése