Ugrás a fő tartalomra

Piskótás zserbó

Valamelyik sütő - főző Fb-csoportban felbukkant egy recept a Székely szeletről.  
(nem saját fotó)

A receptet olvasva fura érzésem támadt. Utánanéztem a neten, mit írnak mások erről a sütiről. A legtöbb recept szinte szóról-szóra megegyezik, de mások a fotók. Szóval népszerű egy édességről van szó. Akkor én miért nem ismertem eddig? Az az érzésem, hogy ismertem, és ettem is, szerettem is, csak Anyu másképpen állította össze. Nálunk ez volt a piskótás zserbó. Csak az a baj, hogy a recept eltűnt, és a "gugli" most nem segít, nem ad ki találatot erre a névre. 
Érdekes módon egy másik kereső kidobott néhány találatot, ami hasonlít a keresett sütihez, csak más néven fut. Például Pátkai zserbó, Finom zserbó, Zserbó újra gondolva ...
Még körbekérdezem a rokonságot is, hátha valaki megőrizte a receptet, és süti azóta is a piskótás zserbót.

Hozzávalók a  gyúrt tésztához :

20 dkg liszt

2 dkg margarin

4 db tojássárgája

13 dkg porcukor

12 gr sütőpor

1-2 evőkanál tej

ízlés szerint reszelt citromhéj

a piskótához :

5 db tojás

17 dkg porcukor

10 dkg liszt

6 gr sütőpor

a kenéshez :

370 ml  lekvár (kis üveg)

a töltelékhez :

4 db tojásfehérje

20 dkg porcukor

20 dkg darált dió

8 dkg hosszúkásra vágott dió

ízlés szerint reszelt citromhéj

Elkészítése:

A gyúrt tésztához valókat összedolgozzuk kevéske tejjel. Lisztezett deszkán vékonyra nyújtjuk. Nagyméretű tepsibe tesszük, amit előzőleg kikentünk és liszteztünk / sütőpapírral kibéleltünk.

A kinyújtott, tepsibe rakott tésztát megkenjük a lekvár felével.

 A 4 tojásfehérjét kemény habbá verjük, közben adagonként hozzátesszük a cukrot, és a végén óvatosan belekeverjük a darált diót.

Rákenjük a lekváros lapra a tölteléket és a tetejét megszórjuk a vágott dióval.

 Előmelegített sütőben 180 fokon 25-30 percig sütjük.

Közben elkészítjük a piskótát. A tojásfehérjét habbá verjük, fokozatosan hozzáadjuk a cukrot tovább verjük, majd egyenként a tojások sárgáját és végül óvatosan elkeverjük a sütőporos liszttel.

 A másik tésztával azonos méretű tepsibe (kikenjük és lisztezzük, vagy sütőpapírral kibéleljük), és 10-15 perc alatt megsütjük a piskótát.

 A sütemény összeállítása:

A gyúrt tésztát egy tálca segítségével kifordítjuk a tepsiből. (Az alja lesz felül) Szükséges a tálca, mert könnyen törik a tészta. Miután kihűlt rákenjük a maradék lekvárt.

 Erre tesszük a kihűlt piskótát. Az alja lesz felül.

 Az egészet egy tálca segítségével visszafordítjuk. Így a piskóta réteg lesz alul és a gyúrt kerül felülre.

Kicsit állni hagyjuk és szeletelhető.

Variációk:
Az is lehet, hogy ez az igazi recept! 
Print Friendly and PDF

Megjegyzések