Ugrás a fő tartalomra

Holland almás pite / appeltaart

 Hollandiában készülünk, és természetesen mindent elolvasok (van amit újra) az országról. És természetesen nem csak a látnivalók érdekelnek, de az ott élő emberek is - főleg az étkezési kultúrájuk. Ilyen indíttatással aztán nem nehéz jó recepteket találni, amiket persze először helyben kell majd megkóstolni, és utána itthon is elkészíteni.



Hozzávalók a tésztához:

300 g liszt

100 g kristálycukor

150 g hideg vaj

2 evőkanál jéghideg víz

1 tojás

csipet só

 a töltelékhez:

8 kis alma, meghámozva és a csutkája kivágva (kb. 1 kg) | 1 teáskanál citromlé | 250 g beáztatott aranymazsola | 1 evőkanál mézeskalácsfűszer | 2 evőkanál vaníliás pudingpor | 2 evőkanál zsemlemorzsa | 100 g cukor

a kenéshez:

1 tojássárgája

1 evőkanál sűrű tejszínnel összekeverve

 1 evőkanál durva szemcséjű cukor

 Elkészítése:

Keverjük össze a lisztet a cukorral, és morzsoljuk bele a hideg vajat, amíg kis, borsó méretű golyókat kapunk. Adjuk hozzá a jéghideg vizet, a tojást és a sót, és gyúrjuk össze sima tésztává. Ha túl száraz, adjunk még hozzá egy kis vizet. Gyúrjuk cipóvá, csavarjuk frissen tartó fóliába, és tegyük be a hűtőbe.

A töltelékhez vágjuk négy részre az almákat, és vékonyan szeleteljük fel. Adjuk hozzá a citromlevet, a mazsolát, a mézeskalácsfűszert, a vaníliás pudingport és a cukrot. Tegyük félre.

Vajazzunk ki egy kb. 20 cm átmérőjű nyitható sütőformát. Vegyük ki a hűtőből a tésztát, és vegyük le az 1/3-át. A többit nyújtsuk ki kerekre, és béleljük ki vele a sütőforma alját és oldalát. Szórjuk meg az alját a zsemlemorzsával, és öntsük bele az almás keveréket.

Nyomkodjuk le, hogy az almaszeletek minél jobban egymáshoz simuljanak, és kisütve szép vastag szeleteket lehessen majd vágni belőle.

Nyújtsuk ki a maradék tésztát, és vágjuk 6 csíkra. Helyezzünk el a csíkokat úgy, hogy rácsot alkossanak. Nyomkodjuk finoman oda, ahol hozzáérnek a tésztához, a kilógó csücsköket pedig vágjuk le.

Kenjük le a tetejét a tejszínes tojássárgájával, és szórjuk rá a cukrot. Süssük 190 fokon kb. 1 órát.

Hagyjuk kihűlni, majd vágjunk belőle vastag szeleteket!


Print Friendly and PDF

Megjegyzések