Az egészségesebb életmód jegyében irányult újra a
figyelmem a hajdina felé.
Sok-sok évvel ezelőtt már próbálkoztam vele. A „se íze, se bűze” mondásnak csak az első fele igaz rá. 😏 Bár valami, nem éppen kellemes íze azért volt, de az illata …. Az mindent vitt!
Igyekeztem félretenni a
kellemetlen emléket, és azzal, hogy elolvastam minden előnyét ennek a sokoldalú
álgabonának, tulajdonképpen meg is győztem magamat, és belevágtam.
![]() |
| Első alkalommal gombapörkölthöz készítettem. |
Elkészítése:
Biztos, ami biztos a hajdinát egy szűrőbe tettem, és folyó víz alatt átmostam, utána még tiszta vízben 15 percig áztattam.
Egy lábasban kevés olajat melegítettem, és arra öntöttem a lecsepegtetett hajdinát.
Folyamatos kevergetéssel talán 1 percig pirítottam, majd felöntöttem másfélszeres mennyiségű forró vízzel. Tettem hozzá egy csipet sót, átkevertem, lefedtem, és kb 10 perc alatt megpuhult. (Közben azért párszor ránéztem.) Arra figyelni kell, hogy a túl sok víztől szétázik, pépes lesz.

Ez most fokhagymás sült pak choi-al készült.
És most jöjjön az a sok fontos dolog, ami engem a hadina mellé állított:
A csíráztatott hajdinának nagyon magas a vas-, a magnézium-
és a cinktartalma, sokkal könnyebben emészthetőek a fehérjéi, továbbá a
bélrendszert is tisztítja, így hasmenés esetén is érdemes fogyasztani.
A hajdina gluténmentes,
amiből kifolyólag lektint sem tartalmaz. Utóbbi egy olyan fehérje, ami a
véráramba kerülve összekapcsolódik a vörös vérsejtekkel, aminek következtében
sűrűbb lesz a vérünk állaga.
A hajdinában nem található káros anyag, viszont
számos tápanyagot tartalmaz, mint például kiváló minőségű fehérjéket. Ebből
kifolyólag szuper húspótló, így a vegetáriánusok és a vegánok előszeretettel
fogyasztják.
A hajdina aktív anyaga a chiro-inositol nevű
vegyület, aminek köszönhetően képes szabályozni a vércukorszintet, ezért a
fogyasztása ajánlott cukorbetegek és inzulinrezisztenciában szenvedők számára.
Ezeken kívül csökkenti a vérnyomást, amit a rutin
nevű ásványi anyagnak köszönhetünk, megelőzi a visszereket, szabályozza a
koleszterinszintet és védi a májat.
Mivel a hajdina antiallergén, nem csak megenni vagy
meginni lehet, hanem számos más területen is alkalmazható. Például
megtölthetjük vele a párnánkat.
Zöld hajtását levesként vagy „spenótszerűen” fogyasztják, a csíráját salátákhoz adják, megőrölve pedig liszt helyett is lehet használni. Legsokoldalúbban a megfőzött magját szokták fogyasztani: levesbetét, kása, köret, gombóc ...
Pohánka néven is ismert. És most tudtam meg azt is, hogy létezik hajdina-méz.

Megjegyzések
Megjegyzés küldése