A naan kenyerem sikerén felbuzdulva kezdtem el lepénykenyerek után keresgélni.
Hááát! Amilyen egyszerű volt a naan, olyan rémisztőnek és ugyanakkor csábítónak tűnik a focaccia - legalábbis az, amit Smuczer Hannánál olvastam.
![]() |
| Azért ez egy kicsit túlsült ... |
Hozzávalók a tésztához:
500 g BL80 liszt
1,5-2 teáskanál só
1 kis kávéskanál kristálycukor
5-6 g friss élesztő
375 ml langyos víz
olívaolaj (a kelesztőtál kiolajozásához és a feltét meglocsolásához)
a feltéthez:
aszalt paradicsom, friss paradicsom, vékonyra szeletelt lilahagyma, egy egész fokhagyma
só, bors, rozmaring, oregánó
Elkészítése:
Kimérem és átszitálom a lisztet. Elkeverem benne a sót. 20 mp-re beteszem a mikróba, meglangyosítom. Langyos vízben elkeverem a kis kristálycukrot és belemorzsolom a friss élesztőt, kiskanállal elkeverem. Az élesztős keveréket a liszthez adom, fakanállal alaposan összekeverem, de elég csak nagyjából. Ragacsos masszát kapok. Kiolajozom a kelesztőtálat, beleteszem a tésztát. Lefedem és pihentetem 1 órán keresztül.
Ha letelt az idő, finoman meghajtogatom. Nedves kézzel – így nem fog ragadni a tészta -megfogom a tészta egyik szélét, elkezdem felfelé húzni, majd áthajtom a vele szemben lévő oldalra, 4-5 ilyen hajtogatással körbeérek a tésztán, egyre szebb lesz a tartása a tésztánknak.
Ismét lefedem és további 1 órát pihentetem. Ismét hajtogatom. Ekkor már láthatóan tele van levegőbuborékokkal.
További 1 órát megint pihentetem. Sütőpapírral kibélelek egy tepsit. Ráteszem a bubis tésztát, lefedem a kelesztőtállal és 10-15 percet hagyom pihenni.
Bevizezem a kezem, majd téglalap alakúra nyomkodom a tésztát az ujjaimmal. Itt most nem írok centit, amíg engedi magát a tészta. Látszódjon az ujjak nyoma. Ráteszem a kívánt feltétet: sózom, borsozom, megszórom oregánóval és egy kis rozmaringgal, majd rákerül a vékonyra szeletelt lilahagyma, fokhagyma, aszalt paradicsom is. Megcsurgatom olívaolajjal. Letakartam egy másik tepsivel és addig kelesztettem, amíg a sütő fel nem melegedett a megfelelő hőfokra. 240 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt megsütöm. Az utolsó percben rákapcsoltam a légkeverést.
Van egy másik Focaccia-recept is a blogon, az Dragomán Györgytől származik, ő cseresznyével készítette.

Megjegyzések
Megjegyzés küldése