Ugrás a fő tartalomra

Vágott zsemle dagasztás nélkül

 Nemrég próbáltam ki egy hasonló módszerrel készülő Focaccia-t, ami nagyon jól sikerült.

Bízom ebben a receptben is. Főleg azért, mert videó is van hozzá. 

Az eredeti kenyérlisztből (BL80) készült, de valaki átírta BL55-re 

Hozzávalók 5-6 db zsömléhez:

  • 25 dkg liszt 
  • 165 ml langyos víz (165 dkg langyos víz)
  • 1 mk kristálycukor 
  • 1 dkg friss élesztő 
  • 1 mk sikér (elhagyható)
  • 5 gr só (1 tk.)

 Elkészítése:

 A langyos vízben elkevertem az élesztőt és a cukrot, majd hozzászitáltam a lisztet, hozzáadtam a sót és  a sikért is, és fakanállal alaposan elkevertem. Fél óráig hagytam letakarva kelni, majd áthajtogattam. Újabb félóra pihentetés, újabb hajtogatás, aztán már hagytam a duplájára kelni. Lisztezett deszkára vagy pultra borítottam a tésztát, szétlapogattam, de vigyázva, hogy a buborékokat ne nyomkodjam ki. Félbehajtottam a téglalapot, és daraboltam. Vagy 5 kicsit nagyobb, vagy 6 kisebb zsömle jön ki belőle. A darabokat hosszantin kinyújtottam, feltekertem, majd keresztben összecsíptem és gömbölyítettem a pulton. A kis gombócokat 10 percig hagytam állni letakarva, aztán formáztam: kissé kilapítottam a gombócokat, a tenyerem csukló felőli részével ránehezedtem a közepükre, félbehajtottam őket, a záródást végig lenyomkodtam, majd  megsodortam úgy, hogy hosszúkás legyen, a végei pedig hegyesek legyenek. A záródással fölfelé tettem a szilikonos papíros tepsire kelni őket. Letakarva majdnem duplára kelesztettem, közben bekapcsoltam a sütőt alsó-felsőre 210 fokra. Betétel előtt megspricceltem a zsömiket, pengével egy-egy hosszú vágást ejtettem rajtuk, és 20-25 percig sütöttem, míg szép színt kaptak. Kivételkor is kaptak egy kis hidegvíz-spriccet.


BL80-as lisztből ugyanez a recept, csak azt 170 gr. vízzel kell csinálni, vagyis kicsit többet vesz fel folyadékot a kenyérliszt.

Megjegyzések