Ez egy toszkán specialitás, ott Castagnaccio néven ismerik.
Egyszerű elkészíteni, különleges ízvilágú, amit fűszerek hozzáadásával variálhatok is. De azt gondolom, hogy először érdemes az eredeti recept szerint natúr formájában elkészíteni, és utána ízesítgetni. És nem mellesleg egészségesnek is mondhatom, hisz nincs benne se tojás, se vaj, se tej. Arra azonban nagyon kell figyelni, hogy jó minőségű és viszonylag friss lisztet vegyünk. Azt olvastam ugyanis, hogy a gesztenyeliszt kb. 3 % zsírt tartalmaz, ezért könnyen avasodik.Ami a receptet illeti, elég vegyes a kínálat, nemcsak a hozzávalók, de még az arányok is mások.
Én ezt vettem alapul (és nem bántam meg).
Hozzávalók:
- gesztenyeliszt
- olívaolaj
- víz
- mazsola
- fenyőmag (helyette most pisztáciát használtam)
- só
- friss rozmaring
Elkészítése:
Az én gesztenyelisztem 250 grammos volt, ehhez igazítottam (de nem nagyon mértem) mindent. Először 1-2 órára beáztattam 200 g mazsolát - annyi vizet öntöttem rá, amennyi pont ellepte. Szerencsére óriászemű mazsolát találtam itthon, aminek utólag nagyon örülök - a rugalmas, tömör sütiben van egy jól elkülönülő, más állagú elem.
A liszthez kevertem egy csipet sót, majd 1 dl vizet és 4 evőkanál olívaolajat, aztán hozzáöntöttem a mazsolát - a vízzel együtt. A legtöbb recept azt írja, hogy le kell csöpögtetni. Aztán meg vízzel hígítani. Akkor meg minek dobjam ki a mazsolaízű vizet??? Egyébként addig kell öntögetni bele a folyadékot, amíg sűrű palacsintatészta állaga nem lesz.
Belekevertem még egy szál apróra vágott rozmaringlevelet, egy marék apróra vágott pisztácia nagy részét. 1 lapos evőkanálnyit megtartottam, azt a tetejére szórtam.
A végén rácsorgattam 1 evőkanál olívaolajat.
Sütőpapírral bélelt, kapcsos tortaformába öntöttem (az én formám 26 cm-es), és 180 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt sütöttem készre. Ha a teteje megrepedezett, akkor jó.
Variációk:
- Valaki azt írta, hogy másnap újra beteszi pár percre a sütőbe, és átpirítja, amitől az egész ropogósabb lesz. Nekem most is nagyon ízlik a szélén az a ropogós falatka, úgyhogy majd a következővel kipróbálom. Ezzel nem, mert máris hiányzik a negyede. 😍
- A mazsolát lehet gyümölcslébe / rumba áztatni, és máris új ízt csempészünk a sütihez.
- El tudok képzelni hozzá egy kis citromfagyit.

Megjegyzések
Megjegyzés küldése