Ugrás a fő tartalomra

Vinaigrette

(nem saját fotó)

A vinaigrette mártás számomra a zöldfűszer nélküli csodafegyver. Ami persze nem azt jelenti, hogy a felhasználáskor nem kerülhet bele még valami friss dolog is. Jó előre elkészíthetem, tálaláskor csak előkapom, a maradék pedig mehet vissza. 

Az íze mindig változó, hisz soha nem mérem ki, csak úgy "találomformán" (Mama szokta ezt mondani, ha főzéskor kérdeztem 💖) pakolom bele a hozzávalókat.

Hozzávalók:

- 3 rész olívaolaj (lehet más hidegen sajtolt olaj is, nálunk most a máriatövis olaj a menő)

- 1 rész balzsamecet (helyett lehet citrom, borecet, gránátalmaszirup)

- mustár (mindig teszek bele valami magosat is)

- fokhagyma (összenyomva, vagy inkább reszelve, de akár el is hagyható)

- méz (esetleg juharszirup)

- só, bors

- (zöldfűszerek -snidling és medvehagyma csak akkor kerüljön bele, ha eredetileg nincs benne fokhagyma)

Elkészítése: 

Egy befőttesüvegbe teszem a hozzávalókat. Jól összerázom, és kész, menet is a kamrába/polcra. Nem érdemes hűtőbe tenni, mert az olaj kicsapódhat a hideg hatására. Ugyan szobahőmérsékleten visszanyeri az eredeti állagát, és az ízét sem veszíti el, de minek várni, ha nem muszáj.

Fontos:

A képen is látszik, hogy mennyire más állaga lesz, ha különböző olajat és ecetet használok.

Felhasználása:

- először összerázom

- friss salátákhoz öntetnek használom

- frissen sült / grillezett húsokhoz szószként kínálom


Megjegyzések