Ugrás a fő tartalomra

Kenyérfelfújt


Strata néven olvastam róla először, ami magyarul rétegeket jelent. Talàló, hiszen tényleg a rétegezés a lényeg. Meg az, hogy előre összeállítható,  maradékokból elkészíthető és ami az ízeket, hozzàvalókat illeti, a hatàr a csillagos ég.
Mindenhol reggeliként írnak róla, de én bàrmikor meg tudnàm enni.
Kötelező hozzàvalók:
- 250 g szikkadt kenyér
- 4 tojàs
- 400 ml tej
- 50 g vaj 
- 100 g cheddar sajt
-  só, bors
A folyadék ízesítése a többi hozzàvalótól függ.
Elkészítése:
A kenyeret apró kockákra vágom.
A tojàst felverem, hozzàadom a tejet és a többi ízesítőt.
Egy mélyebb tűzàlló edényt kiknek a vaj egy részével. Beleszórom a kenyérkockàkat, arra meg a többi hozzàvalót. Egyenletesen elosztva ràöntöm a tejes keveréket, a tetejére meg ràpötyögtetem a megmaradt vajat.
Hűtőbe teszem - akàr 1 napra.
180 fokra (légkeverés) előmelegített sütőben 35-40 perc alatt ropogósra sül. A sajtot félidőben szórom rà.
Variàciók:
Olvastam, hogy valaki egy nagy tálban először mindent összekever, és utàna önti àt a sütőtàlba. Lehet, hogy a lé így jobban àtjàrja a kenyeret , de ezt màr nem hívnàm stratànak.
Mit mivel?
- sütni való kolbàsz, gomba, aszalt paradicsom /metélőhagyma, dijoni mustár 
- sonka, spenót/ reszelt szerecsendió, mustárpor
- paprika, vöröshagyma / reszelt fokhagyma



Megjegyzések