Ugrás a fő tartalomra

Crumble avagy morzsasüti

 Valamiért ez a desszert téli édességként kódolódott a fejemben. Talán a fűszeres íze miatt, talán a benne levő gyümölcsök miatt, talán azért, mert melegen a legfinomabb? Nem tudom. Talán így együtt.

Régebben egy nagyobb kerámiatálban szoktam készíteni, de mostanában inkább kis szufléformákat használok. Valahogy kuckósabb, ha a még meleg edényből kanalazgatom.

Hozzávalók a morzsához:

200 g liszt (én általában kétféle lisztből készítem, néha az egyik helyett apró szemű zabpehelyből)

50 g barna cukor 

120 g vaj

100 g dió

A töltelékhez:

sok gyümölcs (a tálka 2/3-ad részéig érjen) - körte / alma / szilva / ananász - minden olyan, ami hő hatására ugyan enged némi levet, de nem löttyed össze

barna cukor ízlés szerint (sokkal karakteresebb az íze, mint a finomított kristálycukoré)

csipet fahéj és cukor

Elkészítés:

A gyümölcsöt kockára vágom, megszórom barna cukorral, ráreszelem a citromhéjat, hozzáadok egy csipet fahéjat és sót. Mindezt alaposan összekeverem és félreteszem.

A lisztet és a másik adag cukrot elmorzsolom a még hideg vajjal, majd belekeverem a durvára vágott dióval.

A tálka aljára kanalazom a gyümölcsöt, a tetejére szórom a lisztes keveréket. Se az aljára, se a tetejére nem szoktam vajat tenni.

200 fokra előmelegített sütőben 15-20 perc alatt aranybarnára sütöm.


VARIÁCIÓK:

- Ha piteformában sütöm, akkor mellé fagyit vagy fűszeres joghurtot tálalok (a joghurtot mézzel, őrölt szegfűszeggel és fahéjjal simára keverem).

- Ha savanyúbb a gyümölcs (pl. szilva), akkor jó meglocsolni egy kis karamellszósszal, a tetejére mehet egy csöpp sóvirág is. 200 g cukrot karamellizálok, mikor leveszem a tűzről belekeverek 3 evőkanál vajat és 4 evőkanál tejszínt. Eleinte bugyborogni fog, de egy idő után szép sima lesz.

- Az almás töltelékhez nagyon illik az apróra vágott rozmaring, a szilvához a bazsalikom, az ananászhoz a menta.

- Lehet sósan, zöldségekkel is készíteni.

Ilyenkor az edényt ki szoktam vajazni, és a tetejére is teszek egy csöpp vajat.

A morzsa hozzávalói:

100 g liszt

75 g zsemlemorzsa

75 g reszelt parmezán

3 evőkanál elívaolaj

A töltelék hozzávalói:

aprított paradicsom, padlizsán és cukkini, és valamilyen hozzájuk illő fűszer pl. majoranna / oregánó


A sütése is egy kicsit más: 20 percig sütöm lefedve és 5-10 percig a nélkül


Megjegyzések