Ugrás a fő tartalomra

Pörkölt


Pörköltet nem csak az íze miatt jó főzni, hanem azért is, mert a maradék (már ha tényleg marad) utána sokféleképpen felhasználható. 

Mostanában már előfordul az is, hogy azért főzök pörköltet, hogy valami más étel készüljön belőle - például székelykáposzta, bakonyi betyárleves, palócleveszöldborsós hús, gulyáslevesbabgulyás, vagy hortobágyi húsos palacsinta

Leggyakrabban sertéshúsból készítem, időnként csirkemellből, legritkábban pedig marhából. Bár ez utóbbit tartom a legfinomabbnak, mégis erre szánom rá magam a legnehezebben. Sajnos ritkán lehet jó marhahúst kapni.

Elkészítése:

A húst megmosom, kockára vágom. A vöröshagymát apróra kockázom, a fokhagymát pedig vékonyra szelem. 

A vöröshagymát olajon dinsztelni kezdem (alacsony hőmérsékleten), kb. 10 perc után belekeverem a fokhagymát. Amint érzem az illatát máris hozzáadom a húst, a hőmérsékletet is magasra veszem, és addig pirítom a húst, amíg kifehéredik (a fehéredés csak a csirkére és a sertésre érvényes, de a marhának is világosabb lesz a színe).

Ekkor megszórom pirospaprikával (én a "küvére" esküszöm, ami azt jelenti, hogy legalább kétféle paprikát használok: az egyik édesnemes, a másik füstölt) és sóval, amit belekeverek a cikkekre vágott zöldpaprikával és  paradicsommal együtt.

A hőt visszaveszem alacsonyra, az edényt lefedem, és időnként megkeverve főzöm addig, amíg a hús majdnem megpuhul. Ez a csont nélküli csirkemellnél a legkevesebb idő, a legtöbb pedig általában a marhahúsnál.

Az utolsó 15-20 percben fedő nélkül, magasabb hőmérsékleten rotyogtatom, hogy jobban besűrűsödjön a szaftja.

Variációk: 

A más-más húsokat persze különböző fűszerrel készítem.

- A marhapörköltbe babérlevelet teszek, és vörösborral öntöm fel az elején, és  pótolom később is az elfőtt nedvességet. Néha-néha teszek bele majorannát is.

- A sertéspörkölthöz akkor adok köményt, ha gulyásleves készül belőle, egyébként csak annyit és azt, amennyit fent írtam.

- A csirkepörkölthöz is csak az alapfűszerek kerülnek. Esetleg olasz-módra készítve, a végén mehet bele egy kis apróra vágott bazsalikom.


- Ha bármelyikbe gombát főzök, akkor még kakukkfűvel is fűszerezem.

- A sertéshúsból készült pörköltbe szoktam borsót is főzni, és akkor köret nélkül esszük.

- Tejföllel összefőzve kész a paprikás jellegű étel.

- Úgy lesz belőle pincepörkölt, ha félidőben cikkekre vágott krumplit főzök bele. Persze azért ennél a variációnál illik szalonnával indítani.


- Ha szeretném rizzsel, akkor a főzés vége előtt 20 perccel rizst adnék hozzá, felengedném vízzel (1 csésze rizshez 2 csésze forró vizet számítok), és kész a rizses hús. 

- Akkor már inkább bulgurt főzök bele. 😃

- Pörkölt is lehet az alapja a szerbek egyik nemzeti ételének, a gyuvecsnak.



Megjegyzések