Ugrás a fő tartalomra

Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: április, 2024

Mogyorós csokihalmocskàk

Amilyen finom, olyan egyszerű elkészíteni, és olyan egyszerű volt kitalálni is. Úgy történt, hogy a moszkauerhez egy kicsivel több csokit olvasztottam a kelleténél. Mi legyen a maradékkal? Maradék - maradék - maradék. Ez jàrt a fejemben egy darabig. Aztàn jött a megvilàgosodàs! Az előző napról megmaradt egy fél csomag sótlan mogyoró. Azt belekevertem a még folyékony masszába, és két kanàl segítségével halmocskàkat raktam egy előkészített sütőpapírra. Betettem a hűtőbe, ahol szép kis rusztikus gombócokkà dermedtek.  Ezzel kész is lett egy desszert a karàcsonyi tizenhàromból.  El tudom képzelni csoki helyett karamellal is.

Variációk elősütött húsra

Vendégvárásra nagyon jól megfelelnek ezek a receptek, hiszen a munka nagy részét korábban el lehet végezni. A többi meg már csak a sütés időzítésén múlik. Csirkéből:  A csirkemell filéket sóztam, borsoztam, majd felforrósított serpenyőben kevés olajon rövid idő alatt elősütöttem. Innen jönnek a variációk. Aszalt paradicsomos-spenótos  csirke Olívás-paradicsomos  csirke Karamellizált hagymával sült csirkemell Karajból: A karajt kiklopfolom, mindkét oldalát sózom (Én ezt is időtakarékossá tettem. Az 1. húst tényleg minkét oldalán megsózom, erre ráteszem a következőt, és a felső oldalát sózom meg, az alsót nem, ez ugyanis érintkezik az alatta levővel, és ettől lesz sós. És így tovább, amíg el nem fogy.) Egy serpenyőben kevés olajat melegítek. A hús mindkét oldalát lisztbe mártom, és a forró olajban hirtelen átsütöm (a hús kifehéredik, és egy kevés pörzsanyagot kap) Innen jönnek a variációk . Sertéskaraj gombás ragu alatt Dubarry-szelet  - ez készíthető csirkemellből is Sarkadi pecsenye  

Karamellizált hagyma ?

  A kérdőjel azért került a név végére, mert fogalmam sincs, hogy mi is ez valójában. Annyi biztos, hogy hagyma, és az is, hogy Spanyolországban ettem, a  Taberna Tirso de Molina   madridi étteremben.   Az étlapon úgy szerepelt, hogy aranyszínűre sütött hagyma. És ráadásul nem is ehhez az ételhez volt, hanem egy tőkehalhoz,  de ehhez is nagyon illett. A képen egyébként manchego   sajttal grillezett ördögszekérgomba van. Magáról a karamellizálásról itt olvastam egy jó leírást . Ezt a hagymát mazsolával, fenyőmaggal és kapribogyóval készítették.  

Baklava

Csak egy gond van ezzel a desszerttel: igencsak kalóriadús.

Spanakopita

Nem hiszem, hogy ez volna az autentikus formàja. Fetàval és spenóttal készült, és kapros joghurt volt hozzà. Macinál találtam egy receptet hozzá.

Krumplipüré

Szégyen ide - szégyen oda, nálam a krumplipüré receptje eddig úgy kezdődött: Menj el a boltba és vegyél egy zacskó krumplipüré-port! Fényévekre van tőle, amit most olvastam a Bűvös Szakàcsnál. Túlzásokba  nem fogok esni, annyit azonban elhatároztam, hogy megpróbálok valahogy egyensúlyt teremteni a kettő között. Itt elég jó ötleteket talàltam.   Ezt az ossobuccot citromos krumplipürével tàlaltàk. És nagyon eltalàltàk! Az ízek és textúràk remekül kiegészítették egymàst.

Ossobucco

 Ettem már sokszor, finomabbnál is finomabbakat, de még nem készítettem. Ez egy granadai finomság. Ez pedig állítólag az eredeti, a fehér változat. Hozzávalók: 3 evőkanál olívaolaj 6-7 dkg vaj 1,2 kg 4 cm vastag (első) borjúlábszár, formára kötve liszt 1 kis fej hagyma finomra vágva fél szál zeller megtisztítva és finomra vágva 2 dl száraz fehérbor 3 dl szárnyas-húsleves só, bors Elkészítése: A sofritót ezúttal csak a „fehér” alkotóelemekből: hagymából és zellerből készítjük kisebb serpenyőben. Ha adunk is hozzá répát, csak nagyon keveset. A zöldségeket kevés vajon-olajon, kis lángon, gyakori kevergetés mellett pároljuk legalább tizenöt percig, így bontakozik ki természetes édességük. Közben elősütjük a húst. Az edény kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a húsok kényelmesen elférjenek benne, de túl nagy hely se maradjon köztük. A velőcsontos szeleteket közvetlenül a pirítás előtt lisztbe forgatjuk (alaposan leveregetjük, épp csak fátyol vékony lisztréteg maradjon), enyhén sózzuk, borso

Sárgarépás vöröslencse fasírt

  Megfőzök 250g vöröslencsét, leszűröm és egy tálba öntöm, botmixerrel picit átkeverem (Én elég kevés vizet öntöttem rá, és mikor ránéztem kb. 20 perc után, a levét elfőtte, és úgy megpuhult, hogy nem kellett hozzá mixer. 😋 ), hozzáadok 1 nagy reszelt sárgarépát,1 csokor petrezselymet,1 közepes lilahagymát, 2-3 gerezd fokhagymát, sózom, borsozom, belekeverek 2 felvert tojást és 2-3 evőkanál útifűmaghéjat. Hagyom állni kb. 10 percig. Kis pogácsákat formáztam belőle, és egyik részét úgy hagytam, a másik részét baconba tekertem. Sütőpapírral bélelt tepsiben 220 fokos sütőben sütöttem. Eredeti recept:  voroslencse-fasirt-amivel-tuti-hogy-jol-laktok.pdf (streetkitchen.hu)

Sós krémes képviselőfánk

Apró, falatnyi é gtett tésztát készítek, és miután kihűlt, megtöltöm. Variációk : - Sajtkrém + tejföl + apróra vágott snidling - Sajtkrém + tejföl+ apróra vágott petrezselyem + reszelt fokhagyma  - Ízesített sajtkrém + tejföl + csíra - Sajtkrém + sonka - Sajtkrém + olajbogyó  - Sajtkrém + friss paprika / uborka - Spenótos-mascarponés krém  - Körözött  - Tojáskrém   - Főzött sajtkrém  Hozzávalók: 3 ek. vaj 3,5 dl tej 2 ek. sima liszt 1 ek. étkezési keményítő só szerecsendió 15 dkg reszelt sajt + egy kevés a díszítéshez Elkészítése: A lisztet és étkezési keményítőt a tejjel csomómentesre keverem. Ízesítem sóval, szerecsendióval, majd közepes lángon felfőzöm. Mikor már sűrű és krémes, hozzáadom a vajat, a reszelt sajtot és addig keverem, míg a sajt elolvad. Leveszem a tűzről és teljesen kihűtöm. Felhasználásig hűtőbe teszem.