Ugrás a fő tartalomra

"Rizsa" a rizsről



Bevallom, nem ez a kedvenc köretem, de azért néha szoktam készíteni. Régebben főleg zacskós rizst főztem (bocsi), de aztán történt egy kis malőr. A zacskóban a rizs mellett apró fekete bogárkák is voltak ... 
Mostanában meg inkább azzal van gondom, hogy zavarba hoz a sokféle fajta, amelyek között könnyű eltévedni. Hogy ne legyen így, készítek egy összefoglalót.

A rizs fajtái:

1. Hosszúszemű rizsfajták

- Hosszúszemű fehér rizs

Itthon ha rizsről esik szó, leginkább erre a típusra gondolunk. Lehet hosszabb vagy rövidebb szemű, nálunk is megterem. Az “A” és a “B” között a szemek töredezettségében van különbség, illetve a “B”-nél nagyobb lehet a nem oda illő anyagok aránya, tehát szükség lehet átválogatásra, ellenőrzésére. Szinte bármihez használható, de figyelni kell, hogy ne főzzük szét! Alapszabály, hogy egy adott mennyiséghez kb. kétszer annyi vizet öntünk, amit a rizs felszív és megpuhul tőle.

- Hosszúszemű barna rizs

A hosszú szemű barna rizs a sima fehér rizs teljes kiőrlésű változata. Ez azt jelenti, hogy a korpa és a csíra réteg is sértetlenül a rizsen marad, így az ízvilága egy kicsit diós jellegű lesz, és cseppet rágósabb lesz a falat, összességében pedig némileg több rostot tartalmaz, mint a fehér társa. 

A legegyszerűbben a tésztáknál is alkalmazott módszerrel készíthetjük el, azaz bő vízben megfőzzük majd leszűrjük róla a felesleges vizet. Akár 30 – 40 perc is lehet a főzési idő.

- Basmati rizs

A Basmati rizs az indiai és a pakisztáni konyha egyik uralkodó rizsfajtája. Az extra hosszú szemek finoman diós illatúak és ízűek. Magas a B-vitamin tartalma, illetve az élelmi rost tartalma, ami jó hatással van a koleszterin- és vércukorszintre és kedvezően befolyásolja az anyagcsere folyamatokat. Támogatja az izmok, a szív, és az idegrendszer normális működését.

Főzés előtt minimum fél órát érdemes áztatni és a tészta-módszerrel főzni - ez kevesebb vizet vesz fel,  1 csésze rizshez 1,5 csésze víz kell. Nagyon hamar kész van, mennyiségtől függően tényleg 6-8 perc is elég lehet neki forrástól számítva.  

Passzol baromfival, a hallal és a tenger gyümölcseivel készült ételekhez. Ázsiai ételek mellé kötelező, csodás íze és állaga mellett igen könnyen emészthető is.

- Jázmin rizs

A Jázmin rizs Thaiföldről származik és hosszú, kissé áttetsző szemek jellemzik. 

Amikor fő, csábító, enyhén virágos illatot áraszt, lágy, kissé tapadós textúrája lesz. Főzés előtt meg kell mosni, hogy eltávolítsd a felesleges keményítőt, de áztatni tilos, mert vizenyőssé válhat. 1 csésze rizshez 2 csésze vízre van szükség. A tradicionális elkészítés szerint annyival főzik, amennyit a rizs felszívni képes. Öntsük a rizst a hideg vízbe és főzzük közepes lángon fedő alatt 15 percig. Ezután lazítsuk fel villával és hagyjuk a fedő alatt pihenni még 10 percen át.

Kiváló kiegészítője az ázsiai konyhának, viszont süteményekhez vagy rizottóhoz nem ajánlott. Remek választás könnyű, aromás köretnek vagy akár salátához is.

2. Kerekszemű rizsfajták

- Japán rizs

A japán rizs, vagy más néven sushi rizs egy kerekszemű rizsfajta, amit – ahogy a neve is sugallja – a sushiba töltenek, de az étkezések végén önmagában is fel szokták szolgálni. 

A nyers rizs enyhén áttetsző, miután megfőtt akkor is szilárd marad, ám kissé ragacsos (de nem keverendő össze a japán ragadós rizzsel, amiből a hírhedt mochi is készül).

- Bomba rizs

A Bomba nevű rizs a spanyol konyhára jellemző, ebből készül a klasszikus paella. 

Akár kétszer annyi folyadékot is magába tud szívni, mint a sima hosszúszemű rizs, mégsem válik ragadóssá, mint a rövidszemű rizsek általában.

Ad 
 
Unmute

3. Rövidszemű rizsfajták

- Arborio rizs

Az Arborio rizs az olasz konyha egyik specialitásához, a rizottóhoz használt rizsfajta. Szép kövér kis rizsszemek, amelyek nagy arányban tartalmaznak amilopektint, egyfajta ragacsos keményítőt, ami felelős a jó rizottó állagért – tudniillik a ragacsosság a védjegye. Nevét egy városról kapta, ahol – állítólag – először termesztették. 

- Rövidszemű barnarizs

A rövidszemű barna rizsben is több amilopektin található, így enyhén ragacsos. A rajta található korpa miatt többet kell rágni, mint a rövidszemű hántolt rizsfajtákat. 

Tészta módszerrel kell főzni. (Főzés előtt a rizst hideg, folyó vízben megmosom, majd minimum 1-2 órát ázni hagyom, hogy kevesebb ideig kelljen főzni. Az előáztatott rizst (1 bögre) forrásban levő bő vízhez (2-3 bögre) adom, megkavarom és fedő nélkül felforralom. Ezután tovább főzöm közepes lángon még 18-22 percig. Leöntöm róla a vizet és hagyom így állni még 5-10 percig majd villával fellazítom. Ha erőteljesebb aromát szeretnék, főzés előtt az olajon átpirítom.)

4. Különleges rizsfajták

- Wehani rizs

A wehani rizs egy teljeskiőrlésű, vöröses-barna amerikai hibrid rizs a basmati és a hosszúszemű barna rizs keverékéből. 

Intenzíven kell rágni, és szép színe van, ezért gyakran keverik egyéb rizsfajtákkal össze, de önmagában is elkészíthető az abszorpciós módszerrel ( egy adott mennyiséghez kb. másfélszer annyi vizet öntünk, amit a rizs felszív és megpuhul tőle)

- Kalijira rizs

A Kalijira rizs egy kerekszemű rizsfajta India bengáli régiójából, amit gyakran bébi basmati rizsnek is hívnak a kis mérete miatt. A tészta főző módszerrel érdemes elkészíteni.

- Vadrizs

A vadrizs nem is igazi rizs, hanem egy fűmag, ami Észak-Amerikában honos. Sőt már nem is vadon nő, hanem termesztik.  Hasonlít a hagyományos rizsre, de sötét színű. Gazdag forrása a B1-, B2-, B6-vitaminoknak, vasnak, káliumnak, foszfornak, cinknek, magnéziumnak. A benne lévő aminosavaknak köszönhetően teljes értékű fehérjeforrásnak számít.

A hosszú szemek nagyon rágósak, ezért a legjobb más rizsfajtákkal összekeverni (például egy jó kis piláfban), így érdekesebbé tenni azokat. 

 Rost és kalória szempontjából a barna rizshez hasonló, főzési ideje talán a legmagasabb, 40-50 percre is szükség lehet, hogy megpuhuljon. Nem tapad, szépen pereg, nem ragacsos, karakteres ízű. Kiválóan passzol a vegán-, vegetáriánus, hús- és halételekhez is, de tökéletesen adható salátákhoz és levesekhez.

- Kínai fekete rizs

A kínai fekete rizs, más nevén tilos rizs most már egyre gyakrabban található meg nálunk is a boltokban. 

Tömör marad főzés után is, nem ragad és mégis lágy. Drámai színe teszi különlegessé, főzés után mély lila lesz. A fehér rizshez hasonló módon kell főzni. 

Talán még kedvezőbb az egészségre gyakorolt hatása, mint az egyéb rizs fajtáknak. Gazdag antioxidánsokban, sok rostot tartalmaz, gyulladásgátló hatása is ismert, segíthet a diabétesz, a rák, a szívbetegségek és az elhízás kezelésében. 

Felhasználása sokféle, lehet főételek kiegészítője, készíthetünk belőle sushit, vagy salátát, sőt édességeket is.


A rizs elkészítése: 

Természetesen mielőtt a főzés elkezdődne, el kell dönteni, hogy mennyit használok a rizsből. Na, ez megint soktényezős dolog! 😀 Függ attól, hogy kinek készítem: éhes felnőttnek, vagy nyammogó kisgyereknek; mit készítek: főételt, köretet vagy éppen desszertet. Az ajánlások azt mondják, hogy 1 adag főételként 80 - 120 g körül van.

- Főzve

- Párolva

- Sütőben sütve 


Rizses receptjeim:

Céklás rizs:







Megjegyzések