Ugrás a fő tartalomra

Tippek, trükkök, maradékok

1. Gyakran előfordul, hogy valamiből csak egy kevésre van szükség, a maradék meg várja a sorsát. Várja - várja - várja, aztán megromlik, és ki kell dobni. 
Velem azért a fordítottja is elő szokott fordulni. Valamiből azért veszek többet, hogy későbbre is legyen. Ehhez persze fel kell dolgozni azt a bizonyos valamit, aztán lefagyasztani.  Így aztán időt és pénzt is spórolok.

Például:
- Rizottóból mindig többet készítek, mint amennyi várhatóan elfogy. A maradékból arancini lesz. Egyébként ha abból is sok készül, lefagyasztom a maradék maradékát.
- Ha nem fogy el a leves, dobozokban lefagyasztom. Az ízével kiolvasztva sincs baj, de a zöldségek már elég löttyedtek, ezt kiküszöbölni  jött létre a vegyes krémleves
    - a lefagyasztott levest hagyom kiengedni, felforralom, leturmixolom,  és kész

    - a sorrend azért fontos, mert a pürésített leves gyorsan leég

    - tálalásnál teszek a tetejére valami roppanósat, ami ízben illik hozzá

Ez például bablevesből lett krémleves sült spárgavéggel.


- Ha van időm, sokkal több hagymát dinsztelek, mint amire szükségem van. A maradékot pedig kis adagokban lefagyasztom.
Ezeket szilikonból készült mini muffin formákban fagyasztottam le, és utána kerültek zacskóba. 
Ha mégsem akarom lefagyasztani, akkor egyesével nejlonharisnyàba kötözöm, és felakasztom.

- Fokhagymakrémből is sokkal többet szoktam készíteni. Mondjuk ebből keveset nem is lehet. :D Egy részét rögtön lefagyasztom, a másik része sokáig eláll a normál hűtőben is.
- A maradék zöldfűszereket felaprítom, jégkockatartóba teszem, felöntöm olívaolajjal és lefagyasztom. 
- A jégkockatartó/pici szilikon muffinforma egyébként kekszkészítésre is kiváló - Az aljába teszek egy darabka keksztésztát, rá valamilyen tölteléket (csokit/karamellt/mályvacukrot ... ), arra pedig egy újabb adag tésztát. Rövid időre visszateszem a hűtőbe (esetleg mélyhűtőbe). Kiborítom a formából és már sütöm is. A kekszek szét fognak terülni.
- Ha túl sok "leopárd"banánt vettem, akkor a felesleget lefagyasztom. Leturmixolva finom krémes lesz, mint a fagyi. Az persze nem mindegy, hogy héjastól fagyasztom-e vagy anélkül. Én persze első nekibuzdulásomban  héjastól tettem be a fagyóba. Aztán várhattam, amíg egy kicsit felengedett, és le tudtam húzni a héját. 😏

- Egy utazás előtt meg 3 gyönyörű körtével nem tudtam már mit kezdeni, az is a fagyasztóba került. Természetesen héjastól-mindenestől. Valami "Frangipan-szerűséget" álmodtam meg belőle. Először le akartam reszelni, de aztán a turmixolás mellett döntöttem. A héja úgy vált el a húsától, hogy még kés se kellett a hámozáshoz. A turmixolás közben  jött a felismerés - Ez pont olyan állagú, mint a "banánfagyi"!
- Nyáron mindig van a mélyhűtőben néhány jégkockányi lefagyasztott kávé, amit ha a frissen főzött kávéhoz teszek, máris kész a jeges kávé.
2. Ha eltúloztam az ízeket
Például: 
- Ha a leves elsózását már nem lehet hígítással megoldani, egy teatojásban rizst szoktam belefőzni. Szerencsére a rizs magába szívja a sós íz nagy részét. Ugyanezt a hatást érem el, ha egy krumplit elnegyedelek, és azt főzöm bele.
- Ha valami finom mártást sózok el, és nem akarom hígítani, akkor kis adagokban lefagyasztom, és ez lesz a következő mártás alapja.
- Ha túl savanyú lett az étel, nagyon kevés szódabikarbónát teszek bele. Tényleg nagyon kevés kell bele, különben meg túl sós lesz az étel. És arra is kell figyelni, hogy a szódabikarbóna kicsit sűrít is. A léből kiveszek egy keveset, belekeverem a pici szódabikarbónát, és hozzákeverem az ételhez.

3. Ha elégetem
- Ha a keksz alját elégetem, akkor egyetlen megoldás van, lereszelem/késsel levakarom róla a fekete felületet.
- Ha valami ételt égetek le a kedvenc edényemben, az duplán fáj. Az étel nagyját meg tudom menteni azzal, hogy átöntöm egy tiszta lábasba. Ami így nem jön ki, az jobb, ha ott is marad. Illetve amit utána le tudok szedni, azt kidobom. Majd kevés vizet öntök az edénybe és beledobok egy gépi mosogatószert. Azzal felforralom, hagyom ázni egy kis ideig, és egy szivaccsal letörlöm a ráégett anyagot (egészen könnyen lejön).

4. Ha kevés időm van, jöhet a mikró
- A héjában sült krumplihoz megmosom a krumplit, több helyen villával megszurkálom, beteszem a mikróba - teljesítménytől függően 5-8 perc alatt elkészül.
- A gyors gyümölcspüré úgy készül, hogy a megmosott gyümölcsöt egy mikrózható tálkában beteszem a mikróba, pár perc alatt szétfő.
- Babot vagy lencsét akarok főzni, de elfelejtettem beáztatni, akkor ezt pótolhatom 10 perc mikrózással. Annyi vizet kell ráönteni, hogy ellepje, és előtte érdemes a vízbe keverni egy kevés szódabikarbónát.
- Meleg nyári napokon nem szoktam bekapcsolni a sütőt, viszont előfordul, hogy valamihez kolbászchipset szeretnék tálalni. A mikróban pár perc alatt finom ropogósra megsül a vékonyra vágott kolbászkarika. Egyetlen gond, hogy utàna egy ideig füstös illatot àraszt a mikró.
- Magokat is lehet benne pirítani. 3-4 alkalommal 2-2 percre kapcsolom be, közben alaposan átkevergetem.
- Állítólag kukoricát is lehet benne "főzni". Még nem próbáltam, de talán most nyáron!
- A citromból több levet lehet kifacsarni, ha előtt 15-20 másodpercre mikróba teszem.




Megjegyzések