Sokáig nem tudtam elfogadhatót sütni. Kerestem az otthoni ízt, de olyan messze voltam tőle, mint az a bizonyos Makó vitéz Jeruzsálemtől.😔
Valószínűleg
türelmetlen voltam a hússütéshez. Azt gondoltam (és sajnos próbáltam
is), jól odapörkölök neki, és máris kész a kívül ropogós, belül omlós
husi. Ennél nagyobbat aligha tévedhettem. Az eredmény néhány
elszenesedett, élvezhetetlen adag hús, és ugyanannyi leégett, kidobásra
ítélt tepsi.
Jól pár évnek kellett eltelnie, mire felnőttem a feladathoz.
Mi - bár ugyanabban a konyhában nevelkedtünk - teljesen másként főzünk. Ő a tepsit zsírral kente ki, a húst sózta, és fokhagymát vágott rá. Én kevés olajban, csak sóval fűszerezve, és alufóliával lefedve sütöm. Ő általában áttört krumplit készít hozzá, meg savanyúságot, én meg káposztasalátát, uborkasalátát, vagy rázottat.
Egyébként mindkettőnké finom!
Variációk:
- De amit most olvastam Stahl Juditnál, az a király: omlós, pirított, ízes, füstös - szóval egy álom és egy "muss".😍
- Kicsit utánoztam a fenti módszert, de mivel még mindig nagyon meleg van, eszembe se jutott bekapcsolni a sütőt, hanem inkább előfőztem a húst. Ez annyit jelent, hogy az egyben hagyott, megmosott oldalast egy lábasba tettem, került még bele só, egész bors, néhány rozmaringág, héjában hagyott fokhagyma, félbe vágott vöröshagyma, majd felöntöttem annyi hideg vízzel, amennyi ellepi, és alacsony lángon - éppen hogy gyöngyözzön - főztem majdnem 3 órán keresztül. Eddigre a hús nagyon puha lett.
A vízben hagytam kihűlni, majd feldaraboltam, és bekentem BBQ-szósz és olívaolaj keverékével. Egy zárható dobozban 1 napra a hűtőbe tettem.
Utána grillen megsütöttem. A hús ugyan omlós lett, de nekem annyira nem ízlett. Hiányzott a sült íz.
- Itt pedig a serpenyős sütésről olvastam.
Az oldalast feldarabolom. A serpenyőben 4-5 evőkanál olajat, vagy egy-két púpos evőkanál zsírt forrósítok. Az oldalas darabokat minden oldalukon megpirítom. Ezután leveszem a lángot, az olajba két pucolatlanul félbevágott fokhagymagerezdet dobok, a húsokat megszórom sóval, a serpenyőt lefedem. Így párolom félóráig, ekkor a húsokat megfordítom, másik oldalukat is megsózom. Újabb félóra párolás után a lé általában elforr. Fedő alatt tovább pirítom a darabokat oldalanként még 15 percig. Ha a lé nem forrt volna el, akkor a fedőt le kell venni addig, míg zsírjára nem sül. Az oldalas kívül megpirul, zsírja kisül, a belseje omlós, puha lesz.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése