Ugrás a fő tartalomra

Tócsni / bere / cicege / málé

 Mi otthon málénak hívtuk. Akik a faluban előkelőnek akartak látszani, azok a cicege szót használták rá.  Pár faluval arrébb bere volt a neve, a legtöbb szakácskönyv meg tócsniként említi. De hallottam már latkeszként (zsidó palacsinta) emlegetni.

(Nem saját kép)


Az előkészítése egyszerű, addig még nincs is baj vele, de a sütése! Na, az nem nekem való!

Azért leírom a családi receptet, hátha ...

Elkészítése:

3 nagy krumplit meghámozok, és nagylyukú reszelőn lereszelem. Kissé megsózom, összekeverem, és legalább 10 percig állni hagyom. 

Utána alaposan kinyomkodom a levét, és egy nagyobb tálba teszem, ehhez jön 3 kanál liszt és 1 tojás, meg némi bors. Ha jól összekevertem, ismét hagyom 5-10 percig állni.

Közben elkészíthetem hozzá a mártogatóst: lereszelek 1 gerezd fokhagymát, összekeverem tejföllel vagy joghurttal, és kicsit megsózom.

Egy felhevített serpenyőbe kevés olajat öntök, és 1-1 kanál masszát teszek bele. Ha magától nem terül el, akkor a kanál hátuljával kicsit ellapítom. 

Közepes tűzön előbb az egyik, majd a másik oldalát is aranybarnára sütöm. 

Először egy papírtörlőre szedem, hogy a felesleges olajat magába szívja.

Variációk:

- Más-más ízt lehet elérni, ha különböző alapanyagokat teszek a masszába - pl. apróra vágott sonkát, hagymát, gombát ...

- Olvastam olyat is, hogy a vöröshagymát is lereszelik a krumplival együtt,  liszt helyett zsemlemorzsát tesznek bele, és kovászos uborkával ették. 

- Megint egy új ízvilág jön létre, ha a krumpli egy részét lecseréljük sárgarépára, céklára, sütőtökre. 

- Van aki meg a liszt helyett a krumpli egy harmadát főzve és összetörve adja a masszához, és még tojást sem tesz bele.

- És olyat is olvastam, aki tepsiben süti, egyben az egészet. Bár ehhez hasonlót már én is készítettem Batáta-pite néven.Batáta-pite néven.

Megjegyzések